Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Jak zacząć na siłowni

Jak zacząć trenować na siłowni

Pogoń za idealną sylwetką, piękne figury modelek oraz modelów w mediach społecznościowych, zdrowy tryb życia, dieta, bez wątpienia to trendy dzisiejszych czasów. Przez część osób jest to przedstawiane jako negatywne zjawisko, wpędzające część społeczeństwa w kompleksy i zaburzenia poczucia własnej wartości. Czy jest to właściwa narracja? Myślę, że prawda leży gdzieś po środku.

Bez wątpienia regularna aktywność fizyczna, szlifowanie własnej sylwetki czy racjonalny sposób odżywiania, są to rzeczy jak najbardziej pozytywne! Pozwalają one utrzymać nasz organizm w zdrowiu, regularny trening uczy nas wytrwałości a efektem wytrwałości jest nasza wymarzona sylwetka.

Najciężej jest zacząć! Jakie korzyści płyną z treningu na siłowni? Jak rozpocząć przygodę z siłownią? Na te pytania odpowiem w tym artykule.

Jakie korzyści daje trening?

Trening siłowy prowadzony w odpowiedni sposób wpływa pozytywnie na nasze zdrowie! Regularny trening siłowy znacząco zmniejsza ryzyko zachorowania na osteoporozę w przyszłości - obciążanie tkanek kostnych podczas treningu wpływa na ich adaptacje co przekłada się na ich zwiększoną mineralizację. Trening na siłowni wzmacnia nasze stawy oraz więzadła - poddawanie tych struktur obciążeniom prowadzi tak samo jak w przypadku kości, do ich adaptacji oraz wzmocnienia, jest to bardzo istotne, ponieważ znacznie zmniejsza ryzyko kontuzji podczas wykonywania codziennych czynności.

Trening siłowy oddziałuje również pozytywnie na układ sercowo-naczyniowy oraz na regulację hormonalną organizmu. Znacznie zmniejsza prawdopodobieństwo wystąpienia chorób cywilizacyjnych, do których zaliczamy: nadciśnienie tętnicze, cukrzyce, miażdżycę czy otyłość. Oprócz wcześniej wymienionych zalet trening na siłowni: zwiększa naszą siłę, wzmacnia wytrzymałość czy po prostu zwiększa naszą sprawność. Ostatnia bardzo istotną rzeczą o której chciałbym wspomnieć, jest wpływ treningu na postawę ciała, regularnie ćwiczenia siłowe, pozwalają wyrównać różnice w balansie pomiędzy poszczególnymi grupami mięśni co może być pomocne w walce z bólem czy tez korygowaniem postawy ciała.

Określenie celu treningów

Określenie celu

Najciężej jest wykonać pierwszy krok, bardzo pomocne w tym będzie określenie konkretnego celu. Bardzo ważne jest aby cel był jasno sprecyzowany, adekwatny do sytuacji w której obecnie się znajdujemy oraz możliwy do wykonania. Posłużę się przykładem: patrzysz w lustro, wyznaczasz sobie cel: chciałbyś przytyć, 10 kilogramów więcej, oraz 3 cm w obwodzie bicepsa do końca roku - cel jak najbardziej realny oraz możliwy do monitorowania. Zakładając, że chcesz wyglądać jak Arnold Schwarzenegger ( nie mówię, że jest to niemożliwe) - szybko się zniechęcisz. Jeśli chcesz schudnąć - obierz sobie za cel kilka kilogramów, nie zakładaj od razu 30 kg! Będzie Ci znacznie łatwiej w ten sposób osiągnąć wymarzony, finalny efekt.

Pierwszy trening

Jeśli masz już cel, masz motywację, pora na pierwszy trening. Decydując się na trening siłowy bardzo ważne jest aby zadbać o poprawną technikę wykonywanych ćwiczeń oraz plan treningowy. Wykonując ćwiczenia poprawnie, uchronimy się przed potencjalnymi kontuzjami a sam trening pozwoli nam zmaksymalizować nasz potencjał. Plan treningowy to nic innego jak nasz plan działania na najbliższy czas, pozwoli on nam na świadomą pracę nad wcześniej ustalonymi celami oraz umożliwi nam monitorowanie naszych postępów.

Jako osoba zaczynająca swoją przygodę z siłownia, powinieneś z korzystać z usług trenera personalnego, nie chodzi tutaj o roczną współpracę z popularnym trenerem online, powinna być to osoba która nauczy cię prawidłowych wzorców ruchowych będąc z tobą i korygując błędy. Wiedząc jak poprawnie wykonywać poszczególne ćwiczenia, oraz jak wykorzystywać dostępny sprzęt na siłowni - będzie ci bardzo łatwo kontynuować przygodę samemu oraz zdobywać wiedzę na własną rękę, ponieważ będziesz znać podstawy! Jeśli chcesz trenować bez trenera personalnego - poproś bardziej doświadczona osobę o pomoc, z reguły osoby uczęszczające na siłownię są bardzo pomocne, w końcu sami kiedyś też zaczynali!

Pierwsze treningi na siłowni powinny być raczej o umiarkowanej intensywności, należy skupiać się przede wszystkim na poprawnej technice wykonywanych ćwiczeń - długofalowo przyniesie to znacznie lepsze rezultaty niż w przypadku podnoszenia zbyt dużego ciężaru kosztem kulejącej techniki.

Kontrola efektów treningu

Kontrolowanie efektów

Kontrola efektów naszej pracy jest niezbędnym elementem przy osiąganiu przez nas wcześniej ustalonych celów. Jak wcześniej wspomniałem, osiąganie małych celów, będzie dawać nam satysfakcję oraz motor działania przy realizacji tych większych. Monitorowanie naszych postępów da nam również odpowiedź zwrotną - czy to co robimy przynosi zamierzony efekt czy jednak należy coś zmienić.

Utrzymywanie dobrych nawyków

Po upływie czasu, w końcu przyjdzie moment w którym osiągniemy swój finalny, wymarzony cel. W niektórych przypadkach będzie trwało to dłużej, w niektórych krócej, jednej osobie przyjdzie to łatwo a drugiej znacznie ciężej - w końcu każdy z nas jest inny. Bez wątpienia, dzięki ciężkiej pracy i wytrwałości, rezultaty jednak przyjdą, będzie to moment kiedy trening siłowy wejdzie wam w krew i nie będziecie potrzebować już więcej tego typu artykułów. Z pewnością to wy, kiedyś będziecie tą bardziej doświadczona osoba z siłowni, która pomoże innej!

FAQ

  1. Jak zacząć na siłowni
  2. Jak zacząć ćwiczyć na siłowni po przerwie
  3. Jak ćwiczyć na siłowni bez trenera

Data publikacji:

Polecane

GASPARI NUTRITION Myofusion Advanced EU - 1814g

GASPARI NUTRITION Myofusion Advanced EU - 1814g

204,99 zł40998 pkt.
0,11 zł / g
GASPARI NUTRITION Aminolast - 420g

GASPARI NUTRITION Aminolast - 420g

139,00 zł27800 pkt.
0,33 zł / g
HIRO.LAB Instant Whey Protein - 750g

HIRO.LAB Instant Whey Protein - 750g

79,00 zł15800 pkt.
0,11 zł / g
HIRO.LAB Pro Flex - 400g

HIRO.LAB Pro Flex - 400g

69,00 zł13800 pkt.
0,17 zł / g
HIRO.LAB Creatine - 500g

HIRO.LAB Creatine - 500g

79,00 zł15800 pkt.
0,16 zł / g
HIRO.LAB Melatonin - 120tabs - Melatonina

HIRO.LAB Melatonin - 120tabs - Melatonina

29,00 zł5800 pkt.
0,29 zł / szt.
HIRO.LAB BCAA Powder - 400g

HIRO.LAB BCAA Powder - 400g

89,00 zł17800 pkt.
222,50 zł / kg
HIRO.LAB EAA Powder - 400g

HIRO.LAB EAA Powder - 400g

99,00 zł19800 pkt.
247,50 zł / kg
HIRO.LAB Multi Human - 60 vcaps

HIRO.LAB Multi Human - 60 vcaps

69,00 zł9998 pkt.
1,15 zł / szt.
HIRO.LAB Vitamin D3 4000IU - 140 softgels

HIRO.LAB Vitamin D3 4000IU - 140 softgels

29,00 zł5800 pkt.
0,21 zł / szt.
pixel