Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Jak zacząć morsować?

wszystko o morsowaniu

Okres zimowy to czas w którym miłośnicy morsowania bawią się w najlepsze, to również okres w którym nowi adepci dołączają do „gry”, próbują swoich sił i sprawdzają czy jest to sport dla nich. Niewątpliwe z roku na rok zwolenników morsowania przybywa, a w mediach społecznościowych coraz częściej widzimy znane osoby poddające się tej aktywności. Jak należy zacząć przygodę z zimnymi kąpielami oraz czy faktycznie płyną z tego jakieś korzyści - dowiecie się w dzisiejszym artykule.

Morsowanie – krótkotrwała kąpiel w zimnej wodzie, najczęściej w lokalach zbiornikach wodnych, morzu lub jeziorze. Określenie zimna czy też lodowata woda jest sprawą subiektywną, można przyjąć, że temperatura wody z zakresu 12-4 °C odpowiada tym określeniom. Morsować można tak naprawdę zarówno w okresie jesienno - zimowym ale również wczesną wiosną

Jakie korzyści mogą wynikać z morsowania?

Regularne poddawanie się tej aktywności fizycznej może wpływać pozytywnie zarówno na nasze ciało ale także na nasze samopoczucie! Co ciekawe zimne kąpiele praktykowano już od setek lat i uważano je za jedną z najlepszych form hartowania organizmu.

 • Zwiększenie odporności - regularne adaptowanie się do trudnych warunków(niska temperatura) zwiększa tolerancje na zimne bodźce. Regularne morsowanie wpływa na zwiększoną produkcję białych krwinek a także monocytów oraz limfocytów tym samym wspierając pracę układu immunologicznego ludzkiego organizmu. Lodowate kąpiele wzmagają także właściwości antyoksydacyjne organizmu, co może mieć pozytywny wpływ na gaszenie stanów zapalnych.
 • Poprawa krążenia - podczas morsowania dochodzi do procesów takich jak: rozszerzenie naczyń krwionośnych, polepszenie ukrwienia skóry, zwiększony przepływ krwi między naczyniami, przekłada się to bezpośrednio na polepszony transport składników odżywczych między narządami, w efekcie ich lepsze odżywienie. Może to wpływać na zwiększenie tempa regeneracji organizmu( np: po ciężkich jednostkach treningowych) a także znacząco poprawiać kondycję skóry.
 • Wspomaganie regeneracji po kontuzjach - zwiększony transport substancji odżywczych, może przyspieszać okres rekonwalescencji, oraz zmniejszać stany zapalne. Morsowanie może być także zaskakująca pomocne przy problemach ze stawami - zmniejszając opuchliznę oraz działając przeciwbólowo.
 • Poprawa nastroju - Zażywanie zimnych kąpieli połączone również z aktywnością fizyczna powoduje, że organizm uwalnia hormony takie jak: endorfiny, adrenalina i noradrenalina. Hormony te są bezpośrednio odpowiedzialne za odczuwanie szczęścia, chęć działania, czy motywację. Zimne kąpiele mogą również działać relaksująco co może pomagać w problemach z zasypianiem a także polepszyć jakość snu.
Jak morsować

Jak morsować

Przede wszystkim na samym początku należy upewnić się czy nie mamy żadnych przeciwwskazań do uprawiania tego typu sportu, szczególną uwagę powinno się zwrócić na choroby układu sercowo - naczyniowego, jeśli mamy jakiekolwiek wątpliwości powinniśmy zacząć od wizyty u lekarza.

Jak z większością nowych rzeczy, warto zacząć robić je z osobami doświadczonymi, ułatwi nam to zdobywanie nowej wiedzy, doda nam wielu cennych wskazówek a przede wszystkim sprawi, że będzie bezpieczniej.

Przed rozpoczęciem właściwej czynności przydadzą nam się: ciepła czapka, rękawiczki, a także buty do pływania. Głowa, dłonie oraz stopy to części ciała które wychładzają się najszybciej, dlatego należy zadbać o ich odpowiednią ochronę. Potrzebny nam będzie rownież ręcznik, oraz zestaw ciepłych ubrań na zmianę - kiedy już wyskoczymy z lodowatej wody. Przed wejściem do wody należy wykonać rozgrzewkę - aby przygotować organizm do ekstremalnych warunków. Doskonale sprawdzi się krótki trucht po którym wykonamy kilka serii pompek, przysiadów czy innych ćwiczeń aerobowych.

Po rozgrzewce możemy już przejść do właściwej czynności, samo wejście do wody powinno być szybkie i zdecydowane( unikamy niepotrzebnego wychładzania organizmu). Zalecane jest aby poziom wody sięgał maksymalnie naszych pach. Ręce powinno trzymać się ponad taflą wody( pamiętamy o rękawiczkach i czapce). Czas przebywania w wodzie, szczególnie dla początkujących osób nie powinien być dłuższy niż 4-5 minut. Osoby stawiające pierwsze kroki, często zaczynają dosłownie od kilku sekund.

Wskazówki dla początkujących morsów

Po wyjściu z wody należy osuszyć się ręcznikiem, przebrać się w suche ubrania i ponownie poddać się krotniej serii ćwiczeń - aby pomóc przywrócić temperaturę ciała do normalnych wartości. Po każdej kąpieli warto mieć ze sobą termos z ciepłym napojem. Jest to szczególnie ważne u osób początkujących, u których organizm nie jest jeszcze zahartowany i u których łatwo może dojść do przeziębienia.

Jeśli zależy nam na pozytywnym wpływie morsowania na nasze zdrowie, jak przy każdej innej aktywności fizycznej powinniśmy zadbać o jej regularność oraz stopniowo zwiększać jej intensywność.

Zażywając zimne kąpiele powinniśmy zdecydowanie unikać używek! Przed samym morsowaniem nie należy raczej pić kawy, zdecydowanie nie można pić alkoholu oraz zażywać innych substancji psychoaktywnych - może być to bardzo niebezpieczne ze względu na ich wpływa na układ sercowo-naczyniowy.

Morsowanie jest dla każdego, oczywiście za wyjątkiem osób wspomnianych we wcześniejszej części tekstu. Na pewno zanurzanie się w lodowatej wodzie nie należy do najprostszych aktywności, jednak dzięki regularności i wytrwałości praktycznie każdy może spróbować „swoich sił” i zbadać jak faktycznie morsowanie wpłynie na jego, konkretną osobę. Jeśli macie możliwość połączenia lodowatej kąpieli z sauną, na pewno będzie to „łatwiejszy wstęp” i pozwoli nabrać nieco doświadczenia.

Morsowanie niewątpliwe może przynieść nam wiele korzyści, może być to również nowa forma aktywności fizycznej dla osób nieco znudzonych „konwencjonalnymi metodami”. Warto jednak podejść do niej z respektem, pamiętać o odpowiednim przygotowaniu i najlepiej zaczynać pod okiem osób doświadczonych.

FAQ

 1. Co daje morsowanie
 2. Co się dzieje z organizmem podczas morsowania
 3. Czy morsowanie jest zdrowe
 4. Czy morsowanie jest bezpieczne
 5. Kiedy zacząć morsować
 6. Kiedy wyjść z wody w czasie morsowania
 7. Jak morsowanie wpływa na stawy i skórę
 8. Jak się przygotować do morsowania
 9. Morsowanie - ile minut w wodzie
 10. Morsowanie - czy zanurzać głowę

Data publikacji:

Polecane

GASPARI NUTRITION Myofusion Advanced EU - 1814g

GASPARI NUTRITION Myofusion Advanced EU - 1814g

209,00 zł40998 pkt.
0,12 zł / g
GASPARI NUTRITION Aminolast - 420g

GASPARI NUTRITION Aminolast - 420g

139,00 zł27800 pkt.
0,33 zł / g
HIRO.LAB Instant Whey Protein - 750g

HIRO.LAB Instant Whey Protein - 750g

79,00 zł15800 pkt.
0,11 zł / g
HIRO.LAB Pro Flex - 400g

HIRO.LAB Pro Flex - 400g

69,00 zł13800 pkt.
0,17 zł / g
HIRO.LAB Creatine - 500g

HIRO.LAB Creatine - 500g

79,00 zł15800 pkt.
0,16 zł / g
HIRO.LAB Melatonin - 120tabs - Melatonina

HIRO.LAB Melatonin - 120tabs - Melatonina

29,00 zł5800 pkt.
0,29 zł / szt.
HIRO.LAB BCAA Powder - 400g

HIRO.LAB BCAA Powder - 400g

89,00 zł17800 pkt.
222,50 zł / kg
HIRO.LAB EAA Powder - 400g

HIRO.LAB EAA Powder - 400g

99,00 zł19800 pkt.
247,50 zł / kg
HIRO.LAB Multi Human - 60 vcaps

HIRO.LAB Multi Human - 60 vcaps

69,00 zł9998 pkt.
1,15 zł / szt.
HIRO.LAB Vitamin D3 4000IU - 140 softgels

HIRO.LAB Vitamin D3 4000IU - 140 softgels

29,00 zł5800 pkt.
0,21 zł / szt.
pixel