Dieta lekkostrawna
Dieta lekkostrawna to sposób żywienia, który może pomóc wyeliminować przykre dolegliwości związane z prawidłowym funkcjonowaniem układu pokarmowego.
Spis treści:
- Na czym polega dieta lekkostrawna?
- Jakich produktów unikać
- Dla kogo
- Tabela produktów
- Dieta lekkostrawna Q&A
- Przepisy diety lekkostrawnej
Dieta łatwostrawna nazywana jest również dietą żołądkową. Stosowanie się do jej zasad jest proste, gdyż opiera się ona na smacznych produktach, które są odżywcze i świetnie wpływają na samopoczucie. Ta lecznicza dieta zalecana jest w przypadku niektórych jednostek chorobowych, a także dla seniorów. Jakie są zasady diety lekkostrawnej? Co jeść na diecie lekkostrawnej? Sprawdź!
Na czym polega dieta lekkostrawna?
Dieta lekkostrawna powinna składać się z takich produktów, które nie powodują uciążliwych dolegliwości żołądkowych takich jak wzdęcia, czy bóle brzucha. Niezwykle ważne jest dostarczenie do organizmu odpowiedniej ilości białka, tłuszczów i węglowodanów, konkretna a ilość zależy od indywidualnego zapotrzebowania energetycznego organizmu.
Podstawowym zadaniem tej wersji diety jest odciążenie układu pokarmowego, poprawa zdrowia i samopoczucia. Oprócz wybierania odpowiednich produktów bardzo ważny jest także rodzaj obróbki termicznej. Zalecane jest gotowanie w wodzie lub na parze, pieczenie w piekarniku, a także duszenie. Dieta lekkostrawna zakłada również spożywanie mniejszych posiłków, ale częściej oraz bardzo dokładne przeżuwanie pokarmu. Posiłki powinny być spożywane powoli i w spokoju. Nie można zapominać o wypijaniu minimum 2-3 litrów wody w ciągu dnia. Dieta lekkostrawna może pomóc pozbyć się uciążliwych dolegliwości związanych z układem pokarmowym, oprócz tego ma bardzo pozytywny wpływ na samopoczucie.
Jakich produktów należy unikać w diecie żołądkowej?
Czego nie jeść w diecie lekkostrawnej? Błonnik jest bardzo ważny w diecie każdego człowieka, jedna w przypadku problemów żołądkowych warto nieco ograniczyć jego ilość, gdyż może wpływać drażniąco na jelita. Z diety należy wyeliminować wszelkie wysokoprzetworzone produkty, słodzone napoje, słodycze, słone przekąski, fast foody, alkohol, mocną kawę i herbatę, tłuste mięso, ryby i sery, kapustę, nasiona roślin strączkowych, cebulę, czosnek, tłuszcze do smażenia, masło, jaja smażone lub gotowane na twardo. To orientacyjna lista produktów, które powinny zostać wyeliminowane z diety osób, które mają problemy żołądkowe.
Dieta łatwostrawna – kto powinien ją stosować?
Przede wszystkim warto pamiętać o tym, że jeśli borykasz się z jakimikolwiek dolegliwościami żołądkowymi, które utrudniają Ci codzienne funkcjonowanie i budzą Twój niepokój – warto udać się do lekarza i omówić z nim te dolegliwości. Doświadczony specjalista będzie w stanie postawić trafną diagnozę, zaleci odpowiednie leczenie lub skieruje Cię do dietetyka. Z kolei dietetyk pomoże Ci dokładnie zapoznać się z tajnikami diety lekkostrawnej i pomoże w komponowaniu zdrowych oraz zbilansowanych posiłków, które pomogą w powrocie do zdrowia. Zobacz też gotowe produkty dietetyczne
Dieta łatwostrawna zalecana jest przede wszystkim w przypadku zapalenia błony śluzowej żołądka, wrzodach żołądka lub jelit, nowotworach układu pokarmowego, zespole jelita drażliwego, rekonwalescencji po operacji, chorobach układu krążenia, zapaleniu wątroby. Oczywiście w każdym z tych przypadków warto skonsultować się z lekarzem lub dietetykiem. Natomiast jeśli chodzi o osoby zdrowe, które często borykają się z bólami brzucha i wzdęciami po posiłku, dieta lekkostrawna również może być dobrym rozwiązaniem, aby pozbyć się problemu.
Zastanawiasz się, jak długo stosować dietę lekkostrawną? W tej kwestii warto skonsultować się z lekarzem lub dietetykiem. Jeśli dieta będzie pokrywała Twoje zapotrzebowanie kaloryczne i będzie dobrze zbilansowana, może stać się Twoim nowym stylem życia. W ten sposób pozbędziesz się przykrych dolegliwości związanych z układem pokarmowy, poprawi się również komfort Twojego życia.
Produkty lekkostrawne – tabela
Najważniejsze pytanie brzmi – co jeść na diecie lekkostrawnej? Zdecydowanie warto poznać listę podstawowych produktów zalecanych osobom chcącym włączyć do swojej codzienności dietę żołądkową.
Dieta lekkostrawna lista produktów:
- Owoce: banany, owoce cytrusowe, jabłka, morele, jagody, brzoskwinie, melony.
- Warzywa: dynia, pomidory, buraki, szpinak, zielona sałata, marchew, pietruszka, kabaczki.
- Produkty zbożowe: chleb i bułki pszenne, chleb i bułki graham, kasz manna, kuskus, biały ryż,
- Dodatki do pieczywa: chudy twarożek, chude wędliny.
- Zdrowe tłuszcze: oliwa z oliwek, olej rzepakowy, olej lniany.
- Mięso: chuda wołowina, chuda cielęcina, kurczak, indyk.
- Ryby: dorsz, pstrąg, sandacz, szczupak, okoń.
- Jaja: jedynie na miękko, jajecznica lub omlet na parze.
- Zupy: krupnik, zupa jarzynowa, zupa owocowa.
- Napoje: chude mleko, herbaty ziołowe, soki warzywne, kefir, maślanka, woda niegazowana.
Kliknij i pobierz
Najczęściej zadawane pytania związane z produktami na diecie żołądkowej:
- Czy kisiel jest lekkostrawny?
- Czy makaron jest lekkostrawny?
- Czy owsianka jest lekkostrawna?
- Czy kalafior jest lekkostrawny?
- Czy awokado jest lekkostrawne?
- Czy szpinak jest lekkostrawny?
Dieta lekkostrawna – przepisy
Komponowanie posiłków na diecie lekkostrawnej jest bardzo proste, wystarczy użyć swojej kreatywności. Jeśli nie masz pomysłów i obawiasz się, że nie dostarczysz do organizmu wszystkich niezbędnych składników, możesz zgłosić się do dietetyka, który przygotuje dla Ciebie pełny jadłospis. To bardzo wygodne rozwiązanie. Doświadczona osoba zadba o to, aby codzienne dania było dobrze zbilansowane i świetnie wpływały na Twój układ pokarmowy.
- Lekkostrawne śniadanie - Lekki koktajl z owocami, owsianka z duszonym jabłkiem, kanapki z chudym twarogiem lub bułka pszenna i jajka gotowane na miękko, dodatek warzyw.
- Lekkostrawny obiad - Zupa pomidorowa, rosół lub biały ryż z pieczoną piersią kurczaka.
- Lekkostrawna kolacja - Sałatka z gotowanych warzy, kanapki z chudą wędliną i pomidorem lub omlet na parze.
Dieta lekkostrawna to dieta lecznicza, której zadaniem jest poprawienie komfortu życia i wyeliminowanie nieprzyjemnych dolegliwości związanych z nieprawidłowym funkcjonowaniem układu pokarmowego. Zalecana jest w niektórych jednostkach chorobowych, dlatego warto skonsultować się z lekarzem lub dietetykiem przed zastosowaniem takiego rozwiązania. Nie jest to dieta bardzo restrykcyjna, dlatego jej stosowanie nie powinno być problemem. Opiera się na pełnowartościowych produktach, które dostarczają do organizmu niezbędnych składników odżywczych i nie wpływają drażniąco na układ pokarmowy. Jeśli borykasz się z bólami brzucha, wzdęciami i innymi dolegliwościami, to może być świetne rozwiązanie. Jednak nie lekceważ żadnych niepokojących objawów ze strony organizmu i wcześniej skonsultuj się z lekarzem.
Data publikacji: