DLACZEGO LIBIDO SPADA?
DLACZEGO LIBIDO SPADA?
ODWIECZNE PYTANIE – DLACZEGO LIBIDO SPADA?
Zacznę od tego, czym jest libido – aby było łatwiej nam zrozumieć jego spadki. Libido to nic innego jak popęd seksualny, czyli psychiczna postawa motywująca do zaspokojenia potrzeb seksualnych. W przypadku kobiet, jak i mężczyzn, znaczenie libido jest takie samo. Nie wyróżniamy tutaj męskiego i damskiego libido.
Efektów spadku libido jest sporo. Najczęściej to wiek i zmiany fizjologiczne, hormonalne, które zachodzą w naszym organizmie bez większej ingerencji. Problem pojawia się wtedy kiedy jesteśmy w wieku, który nie powinien świadczyć o jakichkolwiek brakach motywacji do uprawiania seksu a jednak pociąg maleje. W tym wypadku, musimy mocno zainteresować się naszym życiem i przeprowadzić analizę.
Higiena snu, czyli to jak długo śpimy i jaka jest jakość tego snu. Jest to jeden z najczęstszych problemów zaburzających nasze libido. W pierwszej kolejności warto zadbać właśnie o sen. Czas minimalny jaki potrzebuje dorosły człowiek na regenerację to minimum sześć godzin. Brak wystarczającej ilości snu spowoduje deficyt energetyczny, co w efekcie nie pozwoli nam na zachowanie odpowiedniej ilości energii do wykorzystania w celach seksualnych.
Co prawda, wiele osób dostarcza więcej, niż 6 godzin snu na dobę, lecz jakość tego snu może pozostawiać wiele do życzenia. Przebudzenia nocne, spowodowane różnymi czynnikami, czy to dźwięki pochodzenia zewnętrznego, czy na przykład częstomocz, który wiąże się z nocnym wstawaniem do toalety.
Zaczynając od mężczyzn. Prawidłowy poziom testosteronu waha się na granicy 120nd/dl a 930ng/dl. Dorastający mężczyzna, czyli nastolatek może nawet nieznacznie wychodzić poza normę. Dorosły osobnik najczęściej utrzymuje szczyt wyrzutu tego hormonu do 30, 35 a nawet 40 roku życia.
Tutaj można mówić o uwarunkowaniach genetycznych. Opierając się jednak na standardach, w wieku ok. 30 lat testosteron zaczyna powoli spadać, by w pewnym momencie rozpocząć ostre pikowanie, niczym zestrzelony samolot podczas II wojny światowej. W ten sposób dochodzimy do wieku ok. 50 lat, gdzie klasycznie poziom testosteronu waha się na dolnej granicy, a co za tym idzie, nasze libido pozostaje w podobnym, nieciekawym stanie.
Testosteron u kobiet, który jest w stężeniu dziesięciokrotnie mniejszym niż u mężczyzn, głównie odpowiada za prawidłową pracę innych hormonów, układu krążenia, właściwe stężenie glukozy we krwi, zachowanie prawidłowej ilości wapnia i oczywiście podtrzymanie libido na pożądanym poziomie. Podczas starzenia się poziom testosteronu u kobiet (przeciwnie niż u mężczyzn) wzrasta, aż do momentu wspomnianej menopauzy, wtedy rozpoczyna się proces ponownego obniżenia testosteronu w organizmie kobiety.
Reasumując, libido przejmuje władzę w życiu mężczyzny w okresie dojrzewania czy wczesnej dorosłości, lecz inaczej ma się to w świecie kobiet, ponieważ delikatnie podwyższony poziom testosteronu u kobiet między 35 a 45 rokiem życia, może wzbudzać więcej chęci do zbliżeń seksualnych.
Kolejnym częstym, a jednocześnie jednym z mocniejszych bodźców blokujących nasze libido jest stres. Żyjemy w czasach, kiedy obecność stresu w naszym życiu to codzienność. Nadmiar spraw, obowiązków, odpowiada masą problemów. Tak obciążony organizm wpada w swoistą blokadę.
Kortyzol, czyli hormon stresu ma niszczycielski wpływ na nasz organizm. Oprócz prawdziwie destrukcyjnego wpływu, działa też blokująco, obniżając poziom testosteronu. Kolejną ważną sprawą jest wpływ na napięcie mięśniowe, podczas stresu i dostarczanie krwi do organów użytkowych, zostawiając na sam koniec ukrwienie organów płciowych, co w efekcie daje ich obkurczenie.
Stres jest silnym bodźcem, na który często nie mamy wpływu, ponieważ występuje w życiu każdego z nas. Mamy jednak możliwość podejmować próby zwalczania i obniżania go, czy to przez sesje medytacyjne czy przez ogromną ilość suplementów, które mogą wpływać bezpośrednio, a często pośrednio na obniżenie poziomu kortyzolu, co przełoży się na wyższy poziom libido.
Libido i testosteron są ściśle powiązane ze sobą. U mężczyzn mocno podniesiony testosteron zawsze będzie miał wpływ na zwiększone libido, nawet jeżeli poziom normy zostanie przekroczony wielokrotnie.
Kobiety jednak powinny zachować ilość tego hormonu w normie jaka jest zalecana. Nieznaczny wzrost może dać odczucie większego popędu seksualnego, lecz w efekcie mocno przekroczony stan przyniesie strasznie dotkliwe skutki i zmiany chorobowe, które będą musiały się spotkać ze skomplikowanym leczeniem. Testosteron u kobiet i mężczyzn odgrywa istotną rolę, lecz tylko utrzymywanie tego hormonu na odpowiednim poziomie przyniesie nam korzyść i radość z pożycia seksualnego.