Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

DIETA NIE DZIAŁA – CO ZROBIĆ?

Często spotykam się z sytuacją, że klienci czy też przypadkowi użytkownicy siłowni są rozczarowani wynikami swojej pracy, a dokładnie mówiąc – niesatysfakcjonującymi efektami odchudzania. Temat diety jest jednym z pierwszych zagadnień poruszanych w rozmowie. Niejednokrotnie osoby te zarzekają się, że konsekwentnie stosują dietę, lecz czas jej trwania stanowi, powiedzmy, zaledwie rozgrzewkę.

Jedno jest pewne – okres miesiąca to czas, w którym organizm dopiero przyzwyczaja się do nowego trybu regularnego jedzenia, jeżeli poprzedni nie był systematyczny. W tym momencie dochodzimy do zagadnienia wytrwałości, pomocnej w osiągnięciu oczekiwanych rezultatów. Efekty regularnego, zdrowego i zbilansowanego jedzenia stają się widoczne dopiero po 30 dniach, a w ciągu następnych tygodni możemy zacząć zauważać utratę wagi, jeżeli reszta naszych działań również jest dobrze dobrana – mówimy tu na przykład o treningu.

W swojej pracy niejednokrotnie spotykam ludzi, których oczekiwania co do diety nie są wybujałe; wtedy najczęściej proszę o przesłanie diety i weryfikuję ją. Uważam, że najlepszym sposobem jest udanie się do specjalisty, który rozpozna błędy dietetyczne.

PODSTAWOWE BŁĘDY PODCZAS STOSOWANIA DIETY

ŹLE DOBRANA DIETA

Ten częsty błąd występuje w przypadku, kiedy trafiamy do „specjalisty”, podchodzącego do klienta sztampowo. Brak przeprowadzonego wywiadu prowadzi do zaproponowania diety ułożonej jedynie w oparciu o makrokalorie.

ZA DUŻO JEDZENIA W CIĄGU CAŁEGO DNIA

Jest oczywiste, że w przypadku diety redukcyjnej musimy dobrze ustalić proporcje pomiędzy kaloriami zużywanymi, a tymi przyjmowanymi. Relacja ta powinna polegać na zasadzie „więcej zużywam, niż jem”. Jeżeli tego jedzenia jest za dużo, możemy zacząć tyć. Jeżeli zaś rozmawiamy o diecie mającej na celu nabranie jakościowej masy, to musimy umiejętnie operować kaloriami, ponieważ za duża różnica, czyli za duży narzucony naddatek kalorii, spowoduje odkładanie się nadmiernej tkanki tłuszczowej.

ZA MAŁO JEDZENIA W CIĄGU DNIA

O ile w przypadku nadmiaru spożytych kalorii możemy spodziewać się głównie efektu w postaci odkładania się tkanki tłuszczowej, tak w sytuacji zbyt małej ilości jedzenia sprawa jest poważniejsza i bardziej niebezpieczna. Radykalnie za duża różnica pomiędzy kaloriami spożytymi a dostarczonymi może doprowadzić do osłabienia czy też nawet omdleń, jeżeli adept fitnessu czy też kulturystyki zostanie niewłaściwie poprowadzony przez jakiegoś domorosłego specjalistę.

ZASILANIE POTRENINGOWE LUB POWYSIŁKOWE NIEADEKWATNE DO ZAPOTRZEBOWANIA

Warto tutaj wspomnieć o diametralnych różnicach w zapotrzebowaniu potreningowym u kulturysty, crossfitera czy zwykłego adepta siłowni. Jest ono uzależnione od formy treningowej, długości i masy (masy mięśniowej). Bezpiecznie byłoby zastosować stack o niedużej ilości białka hydrolizowanego, aminokwasów BCAA, większej ilości węglowodanów złożonych z dodatkiem witamin i minerałów. W tym miejscu, zupełnie szczerze i bez kryptoreklamy, mógłbym polecić produkt IHS – IRON RECOVERY.

SPOŻYWANIE ŻYWNOŚCI O NIEWIELKIEJ WARTOŚCI ODŻYWCZEJ

Spożywanie żywności o słabej jakości będzie miało negatywny wpływ na naszą pracę nad osiągnięciem zamierzonego celu. W pewnym momencie treningowym i dietetycznym możemy zacząć analizować to, co dotychczas zrobiliśmy, a także to, czy praca jest równa efektowi. Żywność niskiej jakości nie będzie zapewniała oczekiwanej energii i nie stanie się dla nas pełnowartościowym budulcem.

ZBYT CZĘSTE LUB ZBYT RZADKIE JEDZENIE

Idealnie byłoby spożywać pięć posiłków dziennie. Mówię tutaj o sytuacji dotyczącej 90% ludzi. Zbyt częste jedzenie będzie zmuszało nasz układ trawienny do ciągłego trawienia, a co za tym idzie – będzie on nadmiernie obciążony. Z kolei zbyt duże przerwy pomiędzy spożywaniem posiłków spowodują magazynowanie pokarmu i odkładanie go, co będzie skutkowało nieregularnym wypróżnianiem.

ZABURZENIA HORMONALNE LUB INNE NIEPRAWIDŁOWOŚCI W ORGANIZMIE

Zdarza się, że mimo stosowania prawidłowej diety i właściwego treningu nie osiągamy oczekiwanych rezultatów. Należy wówczas udać się do specjalisty, który zbada nasz organizm, biorąc pod lupę nasze hormony. Może okazać się, że cierpimy na insulinooporność, niedoczynność lub nadczynność tarczycy czy choćby przekroczony został (w przypadku mężczyzn) właściwy poziom estrogenu, co objawia się dużym zatrzymaniem wody podskórnej. Zaburzenia hormonalne to dziś jeden z największych problemów mogących się pojawić podczas systematycznego treningu, ponieważ w trakcie samego cyklu treningowego i zmian, które zachodzą w naszym ustroju, dochodzi również do sytuacji, kiedy te zmiany mają ogromny wpływ na nasze hormony, reagujące na nowy stan rzeczy.

ZBYT DUŻE LUB ZBYT MAŁE PORCJE NA JEDEN POSIŁEK

Wielkość porcji tak naprawdę nie ma znaczenia, o ile mieszczą się one w wyznaczonym bilansie kalorycznym zaleconym przez naszego specjalistę. Czasem zdarza się jednak, że dieta, która rzeczywiście ma mniej kalorii niż dotychczas, nieregularnie spożywane posiłki, stanowi problem objętościowy. Dzieje się tak, ponieważ pacjent dochodzi do trzeciego z posiłków, który w jego poprzednim trybie odżywiania w ogóle nie był obecny. Do żołądka wpada kolejny pokarm, nie czekając na strawienie i wydalenie poprzedniego.

Data publikacji:

Polecane

HIRO.LAB Pro Flex - 400g

HIRO.LAB Pro Flex - 400g

69,00 zł13800 pkt.
0,17 zł / g
HIRO.LAB Creatine - 500g

HIRO.LAB Creatine - 500g

79,00 zł15800 pkt.
0,16 zł / g
pixel