DIETA, ĆWICZENIA, SUPLEMENTACJA – GWARANCJA SUKCESU?
DIETA, ĆWICZENIA, SUPLEMENTACJA – GWARANCJA SUKCESU?
Dieta, suplementacja i ćwiczenia. Jeśli mądrze skomponujesz ze sobą wszystkie te elementy, z pewnością odczujesz to na swoim ciele i duchu. Właściwie zbilansowana dieta oraz suplementacja zapewnią Ci lepszą wytrzymałość, a to oznacza możliwość podjęcia bardziej wymagających ćwiczeń. Czy łatwo zastosować te zagadnienia w swoim codziennym życiu? Wcale nie, dlatego warto znać kilka podstawowych zasad.
DLACZEGO DIETA, ĆWICZENIA I SUPLEMENTACJA SĄ TAK WAŻNE?
Organizm to złożony układ wielu zależności. Łatwo tutaj dla zobrazowania zastosować przenośnię silnika samochodowego. Silnik składa się z elementów głównych, ale i mniejszych podzespołów czy też mikro układów. Niezależnie od wielkości, każdy z nich musi współgrać z innymi, aby w efekcie uzyskać zamierzony efekt. Wszystko razem, nic osobno.
Kupno oryginalnych części do silnika, tankowanie odpowiedniego paliwa i przede wszystkim dbanie o pojazd zgodnie z wytycznymi. Tak samo jest z naszym organizmem. Odpowiednia dieta nie jest dla nas karą, lecz zaleceniem. Zalecenie to ma dostarczać nam wszystkich potrzebnych składników, aby można było wymagać od ciała ponadprzeciętnej wytrzymałości i formy.
Ćwiczenia fizyczne mają za zadanie utrzymać w dobrej kondycji lub wzmocnić nasz organizm, dzięki czemu przez cały okres życia powinniśmy się cieszyć pełną sprawnością. Suplementację można nazwać wewnętrznym SPA dla naszego organizmu – to dodatkowa dbałość o jego właściwe funkcjonowanie. Ponadprogramowa, ale jakże pozytywna w skutkach!
Wszystkie te czynniki wpływają na istotną sprawę, czyli długość i jakość naszego życia. Nie jest tajemnicą, że ruch i odpowiednia dieta służą nam do właściwego funkcjonowania, jak również regeneracji organizmu. Stagnacja nie jest dla niego zdrowa. Jeśli jednak podejmujesz intensywny wysiłek, tak samo musisz ponadprogramowo zadbać o podaż na substancje odżywcze.
JAK ODPOWIEDNIO DOBRAĆ DIETĘ, ĆWICZENIA I SUPLEMENTACJĘ?
Dieta – Suplementacja – Trening. Każde z tych zagadnień tworzy obszerną dziedzinę. Studia na temat odżywiania czy też wyższe szkoły wychowania fizycznego mogą okazać się za krótkim okresem, aby w całości zgłębić te obszerne tematy. Przeciętny człowiek, nie studiujący na co dzień właśnie wyżej wymienionych tematów, staje w obliczu wielu zagadnień, na które sam nie jest w stanie sobie odpowiedzieć.
Wyspecjalizowane jednostki, odpowiednio wykształceni ludzie, mający lata doświadczeń, są na ten moment dostępni na wyciągnięcie ręki. Sporty, dieta i suplementacja prężnie się rozwijają, a z nimi skrzydła rozwijają służby, które muszą zaistnieć, aby wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów. Warto zatem nie tracić czasu i udać się do specjalistów, którzy profesjonalnie i personalnie podejdą do każdego z przypadku. Tylko w ten sposób można uskutecznić sensowne działania.
Nie jest to dzisiaj trudne, aby znaleźć kontakt do dietetyków czy do wyszkolonej kadry pracowników w dobrym sklepie z suplementami, którzy przeprowadzą nas przez niejednokrotnie skomplikowany i niezniechęcający nadmiar informacji. Wystarczy się zmotywować i posłuchać ich rad.
NAJCZĘŚCIEJ POPEŁNIANE BŁĘDY
W moim przekonaniu najczęściej popełnianym błędem przez osoby zaczynające przygodę z systematycznymi treningami jest, „odpalanie” wszystkich zagadnień na raz. Podczas kiedy ktoś pierwszy raz rusza na trening, jego organizm w pierwszej kolejności zaczyna walczyć z czymś, co jest dla niego nienaturalne i z czym nie miał wcześniej do czynienia.
Trening powoduje spadek kalorii. W związku z tym, jeżeli w tym samym momencie zalecimy restrykcyjną dietę redukcyjną, powstają nam dwa pobory energetyczne. Następnie wspomniane pobory krzyżują się ze sobą, wskutek czego organizm traci wydajność. Osoba narażona na takie eksperymenty bardzo szybko się demotywuje, ponieważ następuje straszne zmęczenie i osłabienie organizmu. Skutkiem tego procesu może być całkowite zaprzestanie dalszych ćwiczeń.
Kolejnym z klasycznych błędów jest nadgorliwość. Nazywam takich ludzi „racami”. Mimo wytycznych od trenera czy dietetyka, osoba ta postanawia dorzucić coś na własną rękę. Więcej treningów, bo czuje się na siłach lub mniej jedzenia bo nie jest głodny. Często takie zachowanie połączone jest z ogromnym entuzjazmem. Niestety entuzjazm gaśnie, gdy dochodzi brak natychmiastowych efektów. W takim wypadku rozpoczynający przygodę z treningami najczęściej deprecjonują wszystkie wytyczne od trenera.
Ostatnim z najczęściej popełnianych błędów to brak suplementacji. Suplementy diety jako uzupełnienie diety często są niedoceniane. Niejednokrotnie ludzie bagatelizują pozytywny wpływ suplementów na organizm człowieka. Tymczasem są one niezwykle pomocne w uzyskaniu szybszych efektów w budowaniu siły i masy mięśniowej.