Czy dbasz o swój sen?
SEN
Nie jest niczym nowym, że sen jest niezbędny dla naszego normalnego funkcjonowania - tak samo dla mięśni, jak i dla mózgu. Przyjęto, że dla osoby dorosłej wystarczający jest sen o długości ok. 6-7 godzin w zależności od genetycznych predyspozycji regeneracyjnych.
MÓZG JAK KOMPUTER
Codziennie nasz mózg jest bombardowany setkami bodźców - są to informacje, które świadomie lub nieświadomie zapisujemy w skrzynce odbiorczej naszej głowy. Czy tego chcemy, czy nie - wszystko, co nas dotyka, zostaje zapisane na naszym „dysku twardym”. Przeładowany plikami dysk twardy ma tendencje do zawieszania, przegrzewania i nieprawidłowego funkcjonowania.
Tak samo jest w przypadku naszego mózgu, z tą różnicą, że do czyszczenia naszej pamięci potrzebny jest nam sen. Znane jest powiedzenie „muszę się z Tym przespać”. W istocie jest to bardzo dobre podejście - na drugi dzień po śnie, gdzie nasz umysł uporządkuje dane, mniej potrzebne informacje przeniesie do bibliotek, które nie są w pierwszym szeregu użycia intelektu i pozwoli zrobić miejsce na nowe połączenia. Warto tutaj wspomnieć, że na zatłoczonej autostradzie łatwiej o wypadek - jest to przenośnią do braku snu i nie oczyszczania pamięci krótkotrwałej, co ma miejsce w przypadku braku snu.
WYSTARCZY JEDNA NIEPRZESPANA NOC, ABY NASZ ORGANIZM ZACZĄŁ SZALEĆ
Rozdrażnienie, wzrost agresji, brak zainteresowania otoczeniem, dużo mniejsza produktywność, brak skupienia, bóle głowy, a co najciekawsze badania pokazały drastycznie obniżony poziom testosteronu u mężczyzn i estrogenu u kobiet po 72 godzinach bez snu. Znaczy to, że sen jest odpowiedzialny za gospodarkę hormonalną. Będąc przy hormonach zabiorę się za sen i jego związek ze wzrostem mięśni. Możemy zadbać o bilans w diecie, możemy zrobić ciężki trening, ale kiedy nie zadbamy o sen, to nie zadbamy o regenerację. Właśnie wtedy nasz organizm otrzymuje największe możliwości do wzrostu. Brak snu zaburza pracę hormonów - niski np. testosteron na pewno nie będzie korzystny do wzrostu.
PODCZAS SNU ORGANIZM ZACZYNA PRACOWAĆ NAD ODBUDOWĄ WŁÓKIEN I NAD MIKROURAZAMI, WYPEŁNIAJĄC JE NOWĄ TKANKĄ.
Podczas fazy snu REM występuje brak tonusu mięśniowego, czyli mięśnie są rozluźnione i nie występuje napięcie przygotowawcze potrzebne do codziennego działania. Można to łatwo zaobserwować, kiedy rano zaraz po wstaniu widzimy jak nasze mięśnie są „miękkie”, nie pełne i mało efektywne.
Niestety sen nie jest równy sobie. Wielokrotnie odczuwamy niedostateczne wyspanie, mimo że przespaliśmy wystarczającą liczbę godzin. Można zacząć od prostych rozwiązań np. zażywając przed snem tak już popularne ZMA czy też sięgnąć po melatoninę, które to pozwolą odzyskać odpowiednią jakość snu. Będąc przy melatoninie warto wspomnieć o tym, że największa ilość melatoniny wytwarzana jest w wieku ok.2-3 lat a co ciekawe po 45 roku życia przestaje być praktycznie w ogóle produkowana, dlatego u starszych osób tak popularna jest bezsenność.
NIESTETY NIE ZAWSZE MAMY CZAS, BY ZADBAĆ O ŚWIETNĄ REGENERACJE. NIEKIEDY WINA MOŻE LEŻEĆ JESZCZE GŁĘBIEJ, A WTEDY POLECAM UDAĆ SIĘ DO SPECJALISTÓW. STOSOWANIE LEKÓW NASENNYCH SPECJALISTYCZNYCH NA WŁASNĄ RĘKĘ JEST JEDNYM Z NAJGORSZYCH POMYSŁÓW, GDYŻ NA PEWNO NIE JEST TO ZABAWA, A SKUTKI TAKICH DZIAŁAŃ MOGĄ DOPROWADZIĆ BYĆ DRAMATYCZNE.
Jeszcze jedną ciekawą dygresją jest informacja o przeprowadzonych badaniach na osobach, które przed snem spędzają czas wpatrując się w ekran telefonu. Udowodniono, że ekran telefonu (najpewniej niebieskie fotony emitowane przez wyświetlacz) wpływają bezpośrednio na pracę naszego mózgu, co powoduje trudność w zasypianiu, niespokojny sen a co za tym idzie niepełnowartościową regenerację.
NIETRUDNO POLICZYĆ, ŻE CZŁOWIEK PODCZAS ŻYCIA PRZESYPIA OK. 25LAT W ZALEŻNOŚCI OD DŁUGOŚCI WIEKU CZYLI 1/3 NASZEGO ŻYCIA. WARTO TE 25 LAT PRZESPAĆ WARTOŚCIOWO - BĘDZIE TO MIAŁO NA PEWNO KORZYSTNY WPŁYW DLA OSÓB PRACUJĄCYCH NA ŻYCIE W SPOSÓB UMYSŁOWY LUB FIZYCZNY.