Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Crossfit a inne dyscypliny sportowe

Dlaczego warto wprowadzić Crossfit do planu treningowego?

W świecie, gdzie funkcjonują standardy „dobry”, „lepszy” i „najlepszy”, stajemy naprzeciw konieczności podejmowania nieprzerwanej pracy nad doskonaleniem swoich umiejętności. Praca nad sobą nie obejmuje wyłącznie aspektu związanego z progresowaniem wyników zawodowych. W dużej mierze oczekiwania dotyczące lepszych rezultatów mają odniesienie także na płaszczyznach naszych zainteresowań.

Perfekcja. Zbliżanie się do ideału, czy też po prostu lepszy wynik. Wszystko to jest drogą do satysfakcji. Obserwując amatorów, trenujących w moim otoczeniu, zaczynam dostrzegać coraz większą grupę osób, która zmienia podejście do treningu. Od motywacji: „trenuję dla samego siebie”, przechodzą do formy: „trening jest moim sposobem na spełnienie i satysfakcję”. W jakiej sytuacji taka zmiana może mieć miejsce? Okazuje się, że po zapoznaniu się ze „wstępem” w danym sporcie oraz po przyswojeniu zasad tego sportu, sama powtarzalność ćwiczeń nie jest już żadną przyjemnością. Przychodzi czas, w którym pragnie się wpleść w trening jakąś głębszą ideę - najlepiej związaną z pokonywaniem własnych słabości. Wtedy wynik zaczyna mieć ogromne znaczenie. To moment, kiedy stawiamy sobie cele i ich osiąganie prowadzi do odczuwania wielopłaszczyznowej satysfakcji.

Czy kwestia dotycząca potrzeby doskonalenia się, ma jakiś związek z ćwiczeniami Crossfit? Jak najbardziej! Wszędzie tam, gdzie dochodzimy do wniosku, że potrzebujemy rozwoju na więcej, niż jednej płaszczyźnie, można powiązać to z Crossfitem. Crossfit daje możliwość na zwiększenie efektywności, niezależnie jaki sport jest dla nas priorytetowy. Poprzez wprowadzenie go do planu treningowego, otrzymujemy spektrum nowych bodźców, które mają możliwość działać bezpośrednio i pośrednio w sferach, które są dla nas najistotniejsze.

Mobilność, dynamika, stabilizacja - to wszystko zamyka się w jednym pojęciu: funkcjonalność. Z kolei siła, wytrzymałość, kondycja - to inaczej wielozadaniowość. Crossfit nie omija niczego, co byłoby potrzebne w treningu wymagającego profesjonalisty. Crossfit wyznacza także drogę dla amatorów - ku wzorcom, do których warto dążyć.


W jakich dyscyplinach Crossfit sprawdzi się najlepiej ?

Zalety płynące z regularnego trenowania crossfitu wydają się być oczywiste. Przede wszystkim są one związanie z ilością dyscyplin sportowych, jakie mieści w sobie crossfit. Każda dyscyplina inaczej rozwija poszczególne partie mięśni. Z tego względu crossfit wpływa na ogólną kondycję ciała. Pływanie, wspinaczka, boks, gimnastyka, czy też trening siłowy. Uprawiając którąkolwiek z tych dyscyplin, znajdziemy elementy wspólne dla ćwiczeń crossfit. Jednak sens uprawiania crossfitu, nie wynika wyłącznie z podkręcania elementów, które już dobrze znamy. Osoba uprawiająca wspinaczkę, z pewnością dysponuje wytrzymałością mięśni i doskonałym chwytem. Te elementy również będą praktykowane podczas treningu crossowego. Skupienie się na składowych, takich jak siła, balans i mobilność, wniesie wiele dobrego do kondycji pasjonata wspinaczek.

Całe piękno crossfitu polega na możliwości doboru treningu, który jest dla nas najkorzystniejszy. Dobrze skomponowany trening stawia na pracę nad naszymi słabymi stronami - pozwala pracować nad ograniczeniami. Dodatkowo nieograniczone kompilacje zadań treningowych w crossficie, nie pozwolą nam się nudzić.

Moim zdaniem, crossfit powinien być wsparciem treningowym przy dowolnej formie aktywności fizycznej. Nawet jeden trening crossfit w tygodniu będzie miał pozytywne odbicie na wynikach osiąganych w rodzimym sporcie. Nie jest tajemnicą, że coraz większa grupa sportowców z różnych dziedzin, odnajduje czas na trenowanie crossfitu. Większość z nich ceni sobie tę praktykę i przyznaję, że ogólna wydolność ich organizmu uległa poprawie dzięki treningom crossfit.


Crossfit a sporty walki

Istnieją takie dyscypliny sportu, które posiadają wiele elementów wspólnych. Od dłuższego czasu można obserwować, jak od niedawna crossowe tryby treningowe wkradły się w sesje najlepszych polskich i zagranicznych fighterów. Najbardziej pretendowanymi do uprawiania crossa wydają się być zawodnicy MMA. To tam - w okowach klatki -organizm jest poddany największym próbom, gdzie każda z kończyn jest w maksymalnie aktywowana. Kondycja i wydolność organizmu staje się istotna w kluczowych momentach walki.

Warto spojrzeć na treningi najlepszych crossfiterów, którzy kondycyjnie i wytrzymałościowo, przewyższają wynikami nawet topowych zawodników MMA. Ciekawość wzrasta wraz z pytaniem: co, jeśli czołowy zawodnik Crossfit’u nabyłby umiejętności potrzebne do stoczenia swojej pierwszej zawodowej walki? Jak wyglądałaby jego droga. Czy w ogóle mógłby mieć jakieś realne szanse podczas starcia  wklatce? Myślę, że tak. Mam nadzieję, że kiedyś powstanie taka możliwość i zobaczymy zawodowego crossfitera w klatce lub, co byłoby niezmiernie ciekawe, topowego zawodnika MMA, odbywającego próbę konfrontacji na zawodach crossfitowych.


Przyszłość to crossfit

W mniejszym lub większym stopniu - Crossfit jest wszędzie tam, gdzie jest aktywność fizyczna. Nie trudno przewidzieć, że elementy crossowe staną się w końcu obecne niemal w każdym rodzaju treningu. Szereg zalet płynących z multifunkcyjnego treningu jest oczywista. Z tego względu nie pozostaje mi nic innego, jak zaproponować każdemu wprowadzenie do swojego tygodnia treningowego chociaż jednego dnia z treningiem crossowym. Efekty takich działań wcześniej, czy później, będą miały swoje pozytywne odbicie w wydolności organizmu trenującego. 

Data publikacji:

Polecane

HIRO.LAB Instant Whey Protein - 750g

HIRO.LAB Instant Whey Protein - 750g

79,00 zł15800 pkt.
0,11 zł / g
pixel