BCAA, a redukcja
Przejście na dietę wymaga od nas wyrzeczeń. Czasami jest to rezygnacja z ulubionego deseru, innym razem dieta wymusza na nas całkowitą zmianę nawyków żywieniowych. Nie inaczej jest w przypadku diety redukcyjnej, gdzie jadłospis zostaje solidnie okrojony, a porcje posiłków zmniejszone, by zejść poniżej progu dziennego zapotrzebowania na energię. Nic dziwnego, że szukamy rozwiązań, które pomogą nam w takiej diecie wytrwać i przyspieszyć jej rezultaty. Jednym z takich pomocników są aminokwasy rozgałęzione, które częściej znać możemy pod skrótowcem BCAA.
BCAA, czyli branched-chain amino acid to popularny suplement diety, który jest stosowany przede wszystkim przez sportowców. To mieszanka trzech aminokwasów, których głównym celem jest wsparcie rozbudowy tkanki mięśniowej. Zapobiegają rozpadowi już istniejących tkanek i stwarzają środowisko przyjazne tworzeniu się nowych włókien mięśniowych. To suplement bardzo lubiany przez szerokie grono kulturystów.
BCAA w diecie redukcyjnej
BCAA z pewnością działa pozytywnie na kulturystów, ciągle jednak nie wiemy, skąd pomysł, aby akurat ten specyfik włączyć do diety redukcyjnej. BCAA to aminokwasy, które organizm człowieka potrafi spożytkować w taki sposób, by pozyskać z nich energię. Ta właściwość jest kluczowa dla redukcji - BCAA pozwala na dostarczenie organizmowi energii w taki sposób, by uniknąć przyjmowania dużych ilości tłuszczów i cukrów. Aminokwasy rozgałęzione możemy przyjmować także z pożywieniem, jednak jak juz ustalilismy, jadłospis osoby na diecie redukcyjnej jest mocno ograniczony, a każdy wysoko aminokwasowy posiłek zawiera także tłuszcze i węglowodany, których nie chcemy przyjmować w nadprogramowej ilości, ponieważ deficyt kaloryczny tworzymy właśnie z tych związków.
Porcja aminokwasów doskonale nadaje się jako śniadanie, szczególnie przed porannym treningiem. Energia dostarczona przez aminokwasy pozwoli ciału trenować, jednocześnie pomagając osiągnąć moment, w którym organizm zaczyna korzystać ze zgromadzonego rezerwuaru energetycznego - spala zmagazynowaną tkankę tłuszczową. Ponadto, jak wspomniano wcześniej, aminokwasy ochronią mięśnie przed rozpadem po intensywnych ćwiczeniach.
BCAA zamiast słodyczy
BCAA świetnie wspiera dietę redukcyjną także z innego powodu. Dieta wymaga rezygnacji ze słodyczy, słodkich wypieków i napojów, a nawet owoców. To może bardzo negatywnie wpłynąć na morale, szczególnie jeśli masz słabość do słodyczy. Odżywki BCAA bardzo często można znaleźć w wielu ciekawych wariantach smakowych, co z pewnością pomoże w skutecznym unikaniu słodyczy. Dla przykładu, BCAA Fruit Splash. możemy kupić w jednym z 7 dostępnych smaków! Duży wybór pozwoli Ci chociaż odrobinę wprowadzić do swojej diety ulubione przekąski, nie niszcząc przy tym wypracowanych efektów diety.
Aminokwasy rozgałęzione, a dokładniej leucyna zawarta w BCAA posiada zdolność wytwarzania w organizmie hormonu sytości, leptyny. Przyjęcie tego suplementu sprawi, że poziom leptyny w organizmie wzrośnie, a my zaczniemy odczuwać mniejszy głód, co też przekłada się pozytywnie na wytrwanie w diecie redukcyjnej.
Podsumowanie
Suplementacja BCAA może pomóc osobom na diecie redukcyjnej. Ochroni mięśnie podczas treningów, a także pozytywnie wpłynie na spalanie tłuszczu. Aminokwasami rozgałęzionymi można nawet zastąpić deser, przez co wytrwanie na diecie będzie znacznie prostsze.