Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Rich Gaspari - Legendy Kulturystyki

gaspari-legendy-kulturystyki

Rich Gaspari to prawdziwa legenda w świecie kulturystycznym. Stał się jednym z najlepszych profesjonalnych kulturystów w latach 80., ale także wyznaczył nowy trend w jakości muskulatury, wprowadzając „prążki" na mięśniach pośladkowych w świecie kulturystyki. Szlakiem wyznaczonym przez Gaspariego zaczeli podażać inni kulturyści i zaczeli pracować nad tymi elementami swojej sylwetki.

Spis treści:

Młodość Gaspariego

Rich, w wieku 14 lat, zachorował na mononukleozę, przez co stracił na wadze ponad 10 kg. Lekarz poradził mu wtedy, żeby rozpoczął treningi siłowe. Tak więc w wieku 15 lat Gaspari zaczoł stawiać pierwsze kroki w treningi na siłowni. Rich przekształcił swoją sylwetkę pomimo niedowagi i chudych, wąskich raminon. Na początku trenował przez 6 dni w tygodniu, ale szybko się przetrenował i zmniejszył ilość treningów do 4 dni. W celu zwiększenia masy jadł co dzień kilka jajek, pił tłustą śmietanę lub litry mleka. Używał obrzydliwie smakującego białka Blair i uczył się treningów z książek Larrego Scotta. Spartańskie metody pozwoliły mu wejść na sam szczyt i zapisać się w historii kulturystki.

Pierwsze zawody kulturystyczne „Physique 1979” skończył na 5 miejscu w wieku 16 lat. Swój pierwszy ogólnokrajowy konkurs Jr. Nationals wygrał w wieku 19 lat, a w mając 20 lat, został profesjonalistą, wygrywając kategorię średnią w Mr. Universe. Rich ustanowił wtedy rekord - został najmłodszą osobą, która kiedykolwiek wygrała IFBB Mr.Universe. Pokonując tym samym poprzedni rekord Lou Ferrigno, który zdobył to osiągnięcie w 1973 roku w wieku 22 lat. Jednak niewiele osób z branży kulturystycznej zdało sobie sprawę z tego, że najlepsze ma jeszcze przed sobą!

Z tymi pierwszymi startami wiąże się anegdota - Rich prawie stracił szansę na udział w Nationals. Podczas gdy trwało wstępne ocenianie, Gaspari był na zewnątrz, robiąc sesję zdjęciową i przegapił swoją kolej na scenie. Jednak Jim Manion pozwolił mu pozować później, dzięki czemu wzioł udział w konkursie i w efekcie wygrał swoją kategorię.
Gaspari w młodości

Gaspari zaczął zapisywać to, co je i nagle uświadomił sobie, że przygotowując się do zawodów, zjadał trochę ponad 1500 kcal, więc o wiele za mało. Zauważył też, że jest za mało proporcjonalny - nogi były za szczupłe, a talia szeroka. Jednym z powodów takiego stanu był fakt, że Rich koncentrował się na górnej części ciała, za lekko i trochę „po macoszemu” trenując nogi. Szybko jednak i to dostrzegł i poprawił dopasowując swoje treningi.

Początki startów

Rich zszokował wszystkich już po pół roku rywalizując w Night of the Champions w 1985 r. Sześć miesięcy po poprzednim starcie był wyrzeźbiony i ważył 216 funtów, o 25 funtów więcej niż wtedy, gdy wygrał swoją klasę w Mr. Universe! Rich był nie tylko znacznie większy, ale także wyjątkowo unaczyniony, twardy i poseparowany. Kiedy Rich odwrócił się do tyłu, zarówno sędziowie, jak i publiczność byli zszokowani, widząc twarde jak kamień prążki na pośladkach. Nowa era kulturystki się rozpoczeła!

Gaspari do zawodów przystąpił bardziej dopracowany, ponieważ teraz był w stanie utrzymać więcej masy. Zyskał większy rozmiar w ramionach. Analizował również swoją budowę ciała i sprawdził, jakie były jego słabe punkty. Nie miał opływowej talii, więc musiał po prostu zbudować większe ramiona, rozciągnąć plecy i trzymać się z dala od ćwiczeń, które budowałyby jego talię. Jego brzuch rozwijał się za łatwo, więc zrezygnował z treningów tej partii mięśni. Jako profesjonalny zawodnik zrozumiał, że musi dopasować trening do swojej sylwetki - oprócz odpuszczenie treningu brzucha, ograniczył też przysiady i martwe ciągi przed zawodami. Problemem Richa były jego nogi - były za szczupłe w stosunku do talii oraz pośladków. Dlatego robił sporo wyciskań nogami na maszynie oraz innych ćwiczeń na te partie, co pozwoliło mu dodać objętości ud. Swój system wzorował na treningach Toma Platza.

Wraz z sukcesami przyszła sława - Rich pojawił się na okładce magazynu Flex po swoim wspaniałym debiucie pro w konkursie Night of the Champions w 1985 roku. Po tych zwycięstwach pracując jako kierownik siłowni Golds Gym, spotkał Lee Haneya, z którym zaczął treningi. Gaspari podziwiał Haneya za całą sylwetkę, ale gdy pojawił się Dorian Yates Gaspari, Gaspari zobaczył prawdziwego "masowego potwora".

Zdobycie Mr. Olympia

Niewiarygodne uwarunkowanie stało się znakiem firmowym Richa podczas jego kariery zawodowej. Zajął imponujące, trzecie miejsce w swoim debiucie na Mr Olympia. Potem przez trzy kolejne lata (1986,1987, 1988) był drugi na Mr. Olympia, przegrywając tylko z niepokonanym Lee Haneyem. Poza tym Rich wygrał tak ważne imprezy, jak Mr. Universe (w 1983 roku) i Arnold Classic (w 1989 r.). Inne jego zwycięstwa przypadają na 1986 r., gdy wygrał Pro World oraz Grand Prix w 1987 r. Zawodnicy, którzy byli więksi i lepiej genetycznie obdarzeni zostali ostatecznie pokonani przez „Zabójcę Smoków” Richa Gaspariego.

Poza sezonem Gaspari zjadał 4500 kcal, a przed zawodami schodził do około 3000 kcal. Mimo dużej ilości kalorii zatłuszczał się, a jego waga zawsze była pod kontrolą. Rich miał szybki metabolizm i budując masę, mógł swobodnie jeść masło orzechowe i hamburgery i nadal efektywnie budować sylwetkę. Mało tego, Gaspari nie robił żadnego cardio, ale jego treningi był bardzo intensywne i ciężkie - trenował nawet dwa razy dziennie, 6 dni w tygodniu. Dopiero po zakończeniu kariery, zbliżając się do swoich 40 tych urodzin zaczoł wykonywać treningi cardio. Gaspari wspominając tamte czasy stwierdza, że gdyby miał coś poprawić to jadłby więcej, zmniejszyłby ciężary, ale poprawiłby technikę.
Rich w szczytowej formie

Dzięki swojej determinacji i chęci wygranej w połączeniu z niewiarygodnie ciężkimi treningami i najnowocześniejszym metodami odżywiania Rich znacznie przekroczył swój potencjał genetyczny. Gaspari stał się jednym z najbardziej utytułowanych kulturystów w historii tego sportu. W 1996 r zakończył swoją karierę sportową.

Zakończenie kariery Richa Gaspariego

Po zakończeniu kariery Gasapari miał własną siłownię Golds Gym oraz sprzedawał suplementy innych firm. W 1999r., gdy leżał w szpitalu po zabiegu przepukliny kręgowej, wpadł na pomysł własnej linii produktów, a w 2001r. w New Jersey założył swoją firmę produkującą suplementy dla sportowców. Sprzedał więc siłownie i zainwestował w pierwsze suplementy. Sprzedawał je sygnując swoim nazwiskiem, jeżdżąc z siłowni na siłownie i korzystając ze swoich kontaktów w świecie kulturystyki. Mark Gaspariego rozpoczeła produkcję od białek, przedtreningówek oraz spalaczy tłuszczu. Z czasem pojawiły się aminokwasy oraz szeroko pojęte produkty pro zdrowotne. Kryzys pojawił się w grudniu 2014 r., kiedy to firma została sprzedana za 10 mln dolarów. Jednak Gaspari szybko wrócił na na rynek suplementów, odkupując wszystkie akcje swojej dawnej firmy.
Gasapari po zkaończeniu kariery

W ten sposób Rich zaczął rozwijać własną linię wysokiej jakości suplementów sportowych i zbudował jedną z najbardziej szanowanych marek na świecie - Gaspari Nutrition. Firma obecnie ma się świetnie i osiąga sprzedaż w wysokości 85 milionów dolarów rocznie. Gaspari Nutrition kontynuuje sprzedaż za pośrednictwem krajowych sprzedawców detalicznych i dystrybutorów oraz strategicznych partnerów międzynarodowych na kluczowych rynkach globalnych. Marka jest znaną z innowacyjnych produktów, poszukiwanych zarówno przez profesjonalnych sportowców, jak i entuzjastów rekreacji. Rich i jego zespół starają się znaleźć dobre i nowatorskie składniki, które dają maksymalne wyniki.

Obecnie firma Gaspari Nutrition ma kilka sztandarowych produktów. Należą do nich: wieloskładnikowe białko, przeznaczone do budowy masy i siły Myofusion.

  • Suprpump max - przedtreningiowy, wieloskładnikowy, pobudzający suplement,
  • Anavite - wieloskładnikowy, preparat witaminowo- mineralny, bogaty w specjalnie dedykowane dla sportowców,
  • Aminolast - aminokwasy suplement wzbogacony o elektrolity i inne substancje poprawiające jakość treningu w każdym rodzaju sportu,
  • Sizeone - przeznaczony do stosowania podczas treningu suplement wspomagający poziom energii,
  • Glyco fuse - innowacyjny preparat do odbudowy glikogenu po treningu sportowym (nie tylko w kulturystyce).

Sprawdź nasz wywiad z Richem Gasparim:
Data publikacji:

Polecane

pixel