Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Prawidłowa regeneracja podstawą rozbudowy masy mięśniowej

Rozbudowa masy mięśniowej to wcale nie taka prosta czynność, jaka mogłaby się większości wydawać. Składa się na nią szereg czynników, które omawialiśmy już w poprzednich artykułach. W dzisiejszym skupimy się przede wszystkim na regeneracji ? jej zaletach oraz jaki ma w zasadzie wpływ na rozbudowę masy mięśniowej.

Regeneracja jest prawdopodobnie najważniejszym czynnikiem, dzięki której możliwy jest przyrost masy mięśniowej. Niestety zdecydowana większość ludzi zupełnie o tym zapomina. Grono ludzi woli skupić się na suplementacji przedtreningowej i prawidłowym treningu niż wykorzystać potencjał potreningowy i zabezpieczyć organizm przed ryzykiem katabolizmu.

Zacznijmy więc od podstaw ? aby zapewnić swojemu organizmowi regenerację na możliwie najwyższym poziomie niezbędne będzie spełnienie kilku warunków. Przede wszystkim ? odpowiednio dobrane makroskładniki. Dieta jest niezwykle ważna i śmiało można powiedzieć, że stanowi ponad połowę sukcesu. To dzięki niej nabierzesz znacznej ilości masy mięśniowej, zabezpieczysz mięśnie przed katabolizmem, prawidłowo odżywisz, wzmocnisz i zregenerujesz. Z całą pewnością jeśli jesteście osobami intensywnie trenującymi i wiecie jak rozbudować masę mięśniową, to zdajecie sobie sprawę z tego jak bardzo wasze mięśnie muszą być wypoczęte, aby były gotowe do ponownego wysiłku. Odpowiednio zbilansowana dieta to zdecydowanie szybsza odbudowa uszkodzonych włókien mięśniowych (włókna mięśniowe zostają uszkodzone podczas treningów siłowych / aerobowych / interwałowych ? aby mogły zostać odbudowane jeszcze silniejsze ? niezbędne są właśnie takie makroskładniki, jak białka, tłuszcze i węglowodany).


Oczywiście w celu uzyskania możliwie jak najlepszej regeneracji niezbędna będzie odpowiednia liczba godzin snu. Sen jest bardzo konieczny, gdyż dzięki niemu dochodzi do regeneracji układu nerwowego. Wartym uwagi faktem jest to, że podczas głębokiej fazy snu organizm zwiększa wydzielanie somatotropiny (hormon wzrostu), który jest jednym z najsilniejszych ludzkich hormonów odpowiedzialnych za przyrost masy mięśniowej, regenerację uszkodzonych tkanek, spalanie tkanki tłuszczowej. Należy pamiętać, że wraz ze wzrostem intensywności treningu zwiększone jest zapotrzebowanie na sen. Ogólnie przyjętym jest, że osoba ciężko trenująca potrzebuje 7-8 godzin nieprzerwanego snu.

Co poza tym? Z całą pewnością dla osób, które nie potrafią utrzymać zbilansowanej diety, a także osiągnąć odpowiedniej ilości godzin snu przygotowane zostały specjalne suplementy usprawniające regenerację.

Oczywiście nie wszystkie mają takie samo zastosowanie i ciężko powiedzieć, które będą odpowiednie dla danej osoby, jednak najbardziej niezbędne to m.in. aminokwasy o rozgałęzionych łańcuchach, aminokwasy wolne, specjalne formuły potreningowe (zwykle stacki kreatynowe), synergicznie dobrane mieszanki cynku, magnezu i witaminy B6.


Aminokwasy BCAA ? aminokwasy o rozgałęzionych łańcuchach to najbardziej popularna mieszanka aminokwasów dobrana w odpowiednich proporcjach. W skład aminokwasów rozgałęzionych wchodzą leucyna, izoleucyna i walina. Te 3 aminokwasy wykazują bardzo silne działanie antykataboliczne oraz bardzo skutecznie uzupełniają niedobory w komórkach mięśniowych. Stosowane przed treningiem są istnym paliwem, z którego organizm może czerpać energię. Z całą pewnością jest to bardzo dobra mieszanka znacznie ułatwiająca regenerację.

Aminokwasy wolne ? pojedyncze formy aminokwasów, w skład których wchodzą m.in. Beta-Alanina, Arginina, czy np. Ornityna. Każdy jeden ma inne działanie i spełnia szereg odrębnych czynności. Część z aminokwasów niweluje napięcie mięśniowe i zabezpiecza organizm przed wstępnym zmęczeniem, inne z kolei mają za zadanie prawidłowo napompować i unerwić komórki mięśniowe, a jeszcze inne wspomagają zdolności do zapamiętywania i logicznego myślenia. Z całą pewnością dzięki nim jesteście zdecydowanie bardziej sprawni, wypoczęci, a przy okazji silniejsi i gotowi do szybszej i sprawniejszej syntezy białek.

Stacki kreatynowe (suplementy potreningowe) ? od razu należy wyjaśnić, że nie każdy stack kreatynowy jest produktem potreningowym.


Napisałem to tylko i wyłącznie w tym celu, abyśmy wiedzieli o czym jest mowa. Suplementy te, to już przygotowana mieszanka odpowiednio dobranych składników w prawidłowej proporcji i ilościach. Zazwyczaj zawierają one najlepiej przyswajalne formy aminokwasów, białek, uzupełnionych o mikro- oraz makroskładniki. Niezwykle często w ich skład wchodzą najpopularniejsze substancje wspomagające przyrost masy ciała, jak np. kreatyna. Przykładem takiego produktu jest z pewnością Crea Fight, który obecnie jest jednym z najlepszych produktów potreningowych rewelacyjnie regenerujący mięśnie i wspomagający ich przyrost.

Synergicznie dobrane mieszanki cynku, magnezu, witaminy B6 ? nazywane inaczej ZMA. Czym jest ZMA i jak przyczynia się do poprawy regeneracji? Powszechnie wiadomo, że ZMA stosowane przed snem zapewnia głębszy i bardziej spokojny sen. Ponadto ma bardzo pozytywny wpływ na podniesienie najpopularniejszego męskiego hormonu. Regularna suplementacja ZMA daje zauważalne rezultaty w postaci zwiększonej masy mięśniowej.

Mamy nadzieję, że nasz artykuł choć w małym stopniu przybliżył Wam jak ważna jest regeneracja i że to właśnie ona stanowi podstawę do rozbudowy masy mięśniowej.Data publikacji:

Polecane

4+ NUTRITION ZMA+ - 120caps

4+ NUTRITION ZMA+ - 120caps

49,00 zł9800 pkt.
7 NUTRITION BCAA Master - 500g

7 NUTRITION BCAA Master - 500g

71,69 zł13800 pkt.
0,14 zł / g
IRON HORSE Beta Energy - 420g

IRON HORSE Beta Energy - 420g

69,74 zł15378 pkt.
0,17 zł / g
IRON HORSE Crea Fight 2.0 - 840g

IRON HORSE Crea Fight 2.0 - 840g

138,97 zł30378 pkt.
0,17 zł / g
IRON HORSE Iron Recover - 900g

IRON HORSE Iron Recover - 900g

128,58 zł27800 pkt.
0,14 zł / g
pixel