Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Katabolizm

co to jest katabolizm

Jesteś miłośnikiem zdrowego stylu życia, a siłownia to Twój drugi dom? Wylewasz tam siódme poty i walczysz o osiągnięcie celu w postaci wymarzonej sylwetki? W takim razie powinieneś dowiedzieć się, czym jest katabolizm i jaki ma wpływ na Twoje ciało.


Spis treści:

Katabolizm mięśni to proces, który polega na rozpadzie tkanki mięśniowej. Dochodzi do niego, gdy nie dostarczasz do organizmu wystarczającej ilości niezbędnych składników budulcowych. Jest niepożądanym zjawiskiem szczególnie u osób, które ciężko trenują i pracują nad swoją sylwetką. Jak zmniejszyć katabolizm? Jakie są jego przyczyny? Jak wpływa na organizm? Czym jest katabolizm nocny? Na te i wiele innych pytań znajdziesz odpowiedź w dalszej części artykułu.

Katabolizm – co to?

Co to jest katabolizm? Gdzie zachodzi katabolizm? To pierwsze pytania, które pojawiły się w Twojej głowie. Otóż jest on zjawiskiem, które występuje u każdego człowieka. Jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania. Polega na rozpadzie złożonych związków chemicznych na proste cząsteczki. Takiemu rozpadowi ulegają substancje odżywcze trafiające do naszego organizmu, takie jak węglowodany, tłuszcze i białko. Mówiąc wprost katabolizm to rozpad komórek w organizmie. W przypadku substancji odżywczych jest on pozytywny, gdyż w ten sposób uwalniana jest energia niezbędna dla naszego organizmu.

Natomiast, katabolizm mięśni to zjawisko, którego wiele osób chce uniknąć, pracując nad swoją sylwetką. Gdy dostarczasz do organizmu zbyt mało substancji odżywczych, nie ma on skąd pozyskać energii i zaczyna się bronić. W pierwszej kolejności spala mięśnie, a dopiero później tkankę tłuszczową. Dodatkowymi czynnikami wpływającymi na pojawienie się katabolizmu mięśni jest stres, zbyt mało snu i za duża intensywność treningowa.

Katabolizm nocny

Istnieje również takie zjawisko jak katabolizm nocny. W nocy nie spożywamy posiłków, a więc odstęp między kolacją i śniadaniem jest dosyć spory. Wtedy może dochodzić do rozpadu tkanek, jednak jest to na tyle niewielki proces, że nie warto zawracać sobie nim głowy. Zadbaj przede wszystkim o jakość snu i odpowiednią regenerację, a Twoje mięśnie nie ucierpią w efekcie katabolizmu nocnego.

przyczyny katabolizmu

Przyczyny katabolizmu

Warto skupić się nad tym, co jest przyczyną powstawania niepożądanego katabolizmu mięśni. Głównym czynnikiem jest nieodpowiednia dieta. Bardzo częstym zjawiskiem jest katabolizm na redukcji. Jeśli dostarczasz do organizmu zbyt mało kalorii, możesz spodziewać się wystąpienia katabolizmu mięśni. To jednak tylko jedna z negatywnych konsekwencji, jakie niesie za sobą zbyt mała podaż kalorii. Wyniszczające i bardzo restrykcyjne diety redukcyjne to prosta droga do zaburzeń hormonalnych i nieprawidłowej pracy całego organizmu.

Kolejnym czynnikiem, który wpływa na pojawienie się katabolizmu mięśni, jest nieodpowiednia ilość snu, a co za tym idzie brak regeneracji. Przewlekły stres również jest czymś, czego warto unikać, bo może wpłynąć bardzo negatywnie na funkcjonowanie całego organizmu. Jednym z najbardziej dotkliwych skutków katabolizmu mięśniowego jest zauważalny spadek w obwodach mięśni.

jak zapobiec katabolizmowi

Jak zapobiec katabolizmowi?

Z pewnością chcesz się dowiedzieć, jak zmniejszyć katabolizm? Przede wszystkim powinieneś skupić się na tym, aby dostarczyć do organizmu odpowiednią ilość wszystkich niezbędnych składników takich jak białko, tłuszcze, węglowodany, witaminy i składniki mineralne. Zdrowa i dobrze zbilansowana dieta jest kluczem do sukcesu, gdy pracujesz nad swoją sylwetką i zdrowiem. Nie zaniedbuj regeneracji, szczególnie po intensywnych treningach. Sen jest bardzo ważny dla prawidłowego funkcjonowania całego organizmu. Dopasuj intensywność treningową do swojego celu, ale także do możliwości swojego ciała. Postaraj się zminimalizować stres, który zaburza pracę organizmu. Wprowadzenie drobnych zmian i zadbanie o te kilka czynników nie tylko zmniejszy ryzyko pojawienia się katabolizmu mięśni, ale także przyczyni się do Twojego lepszego samopoczucia na co dzień.

Zdrowy styl życia i słuchanie własnego organizmu to podstawowe czynniki, które mogą poprawić komfort życia. Dążenie do wyznaczonych celów i kształtowanie sylwetki to długotrwałe procesy. Katabolizm jest zjawiskiem, którego większość osób dbających o zdrowie wolałoby uniknąć. Wystarczy dbać o dobrze zbilansowaną dietę, monitorować intensywność treningów i reakcje organizmu na wysiłek fizyczny, pamiętać o regeneracji i zredukować stres. Przyda się także konsekwencja i cierpliwość. To prosty przepis na sukces.

Data publikacji:


Data publikacji:

Polecane

EXTRIFIT BCAA Instant - 300g

EXTRIFIT BCAA Instant - 300g

99,00 zł19800 pkt.
0,33 zł / g
OLIMP Amino EAA Xplode - 520g

OLIMP Amino EAA Xplode - 520g

96,11 zł22358 pkt.
0,18 zł / g
pixel