Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Dieta mózgu

W świecie sportu i nie tylko tak wielkie znaczenie ma to co jemy. W dużej mierze dieta, która jest zbilansowana dla naszych potrzeb odpowiadać ma wyznaczonemu celowi, utrzymaniu lub polepszeniu wyników. Sprowadzając zastosowanie diety do ogółu widzimy jej stosowność przy przemianach związanych z naszą sylwetką. A co z naszym mózgiem? Jak to, co jemy wpływa na nasze myślenie i inne procesy związane z przetwarzaniem informacji?

PALIWO DLA MÓZGU

Trzeba wiedzieć, że bez odpowiedniego paliwa – diety mózgu, Twoje neurony będą słabo przewodziły impulsy nerwowe, spowolnione będzie wydzielanie neuroprzekaźników, a szybkość uczenia się spadnie ze względu na braki odpowiednich aminokwasów. Na sam początek warto byłoby zadbać o witaminy, lecz wielu z Was przedkłada inne suplementy, wybrzydzając, kiedy to proponuje się zestaw witamin i minerałów przekraczający 100zł. Jak to witaminy za 100zł?! Często słyszę „nie no bez przesady". Bez przesady? 100zł daje podzielone na średnio 30 dni w miesiącu troszkę ponad 3 zł dziennie za witalność mózgu i inne korzyści z tego płynące!


JAKIE WITAMINY W PIERWSZEJ KOLEJNOŚCI POTRZEBUJE NASZ MÓZG ?

Na zapamiętywanie i odtwarzanie informacji duży wpływ mają następujące witaminy: witamina B1, B2, B12, kwas foliowy, witamina B6, kwas nikotynowy, witamina C, inozytol, niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe (witamina F), tokoferol, kwas pantotenowy(witamina B5).
Są one niezbędne w procesach biochemicznych zachodzących w neuronach.

Tak samo istotne i niezbędne w diecie mózgu są tłuszcze Omega-3, które odgrywają strasznie istotną role w funkcjonowaniu układu nerwowego. EPA I DHA w trosce o lepszą kondycję twojego mózgu.

- EPA (kwas eikozapentaenowy) – odpowiada za przekazywanie informacji między włóknami nerwowymi. Ułatwia naukę i poprawia koncentrację.
- DHA (kwas dokozaheksaenowy) – zapewnia optymalny poziom serotoniny. Zmniejsza ryzyko wystąpienia Alzheimera, depresji czy ADHD.

NA WŁASNYM PRZYKŁADZIE MOGĘ POWIEDZIEĆ, ŻE OGROMNA ILOŚĆ SPOŁECZEŃSTWA MA POWAŻNE BRAKI W DOSTARCZANIU TŁUSZCZU OMEGA 3 DO ORGANIZMU

Diety, które często stosują początkujący, ubogie są w ryby. Często też z uwagi na koszt, który niesie za sobą ten pokarm. W tym jednak momencie możemy posiłkować się suplementami, które są bez problemu dostępne, a cena za duże opakowanie jest na tyle nie duża, że pozwoli praktycznie każdemu z nas sięgnąć po ten niezastąpiony składnik. Warto pamiętać o zasadzie, którą już tak naprawdę wszyscy dobrze znamy, czyli jeść często, ale mało. Dieta oparta na 6 posiłkach nie jest już dla nikogo zaskoczeniem. Jaki to ma wpływ na nasz mózg? Regularne, małe posiłki pozwolą na utrzymanie stałego poziomu cukru we krwi, co zapewni pracę mózgu na najwyższych obrotach.

RZADKIE, OBFITE POSIŁKI PROWADZĄ DO SZYBKIEGO, GWAŁTOWNEGO WZROSTU I SZYBKIEGO SPADKU CUKRU, CO OBJAWIA SIĘ SENNOŚCIĄ I ZABURZENIAMI KONCENTRACJI.

Warto nauczyć się dbać o naszą głowę. Uważam, że szczególnie tym, którzy nauczyli się dbać o ciało będzie łatwiej przystosować się do diety mózgu, zwracając uwagę, że ten organ tak naprawdę jest najważniejszy. Niestety codzienność nam nie ułatwia, a wiele czynników takich jak zanieczyszczone powietrze, modyfikowane genetycznie warzywa i owoce, tłok uliczny i hałas nie są obojętne dla mózgu. Umysł lubi oddychać świeżym powietrzem, w którym dominują jony ujemne.

Świadome i przemyślane odżywianie, które przyniesie korzyści dla naszego mózgu i mięśni jest niezbędne dla rozwijania się wielopłaszczyznowego. Nadmierne obciążanie układu nerwowego podczas pracy fizycznej jak i umysłowej musi przekładać się na zwiększoną podaż wyżej wymienionych składników odżywczych. Niedostarczanie niezbędnych w/w może doprowadzić do uszkodzenia mięśni i mózgu, uszkodzenia te mogą być bardzo trudne do wyleczenia, a niektóre mogą być nawet trwałe. Tym samym ponawiam i zachęcam do dobrze zbilansowanej diety bazującej nie tylko na składnikach, które odżywią waszą fizyczność ale również pozwolą zadbać o kondycję mózgu. Inaczej mówiąc, zachęcam szczerze, aby suplementować swój mózg, ponieważ jest to dla nas najważniejszy organ, od którego zależy wszystko inne.

Data publikacji:

Polecane

pixel