Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Jabłczan kreatyny i inne formy

( ilość produktów: 28 )

Czym jest Jabłczan kreatyny?

Jest to związek, który powstaje poprzez połączenie kreatyny z kwasem jabłkowym (w proporcjach 1 cząsteczka kreatyny do 2 cząsteczek kwasu jabłkowego). Jabłczan kreatyny jest bardziej stabilny, a dodatkowo łatwiej rozpuszcza się w wodzie nie tworząc grudek.

Jabłczan kreatyny nie zapewnia tak szybkiego przyrostu masy mięśniowej, jak monohydrat, ale wynika to z faktu, że organizm zatrzymuje mniej wody. Można więc uznać, że masa mięśniowa zbudowana za pomocą jabłczanu kreatyny jest bardziej zbita, a co za tym idzie "lepszej jakości". Ten rodzaj kreatyny docenią na pewno osoby, którym zależy przede wszystkim na zwiększeniu wytrzymałości mięśniowej, bez zwiększania wagi.

Jabłczan kreatyny

Nazywany też TCM (tri creatine malate) to jedna z najskuteczniejszych form kreatyny, która cechuje się wysoką wchłanialnością. Dobra przyswajalność przekłada się na szybsze osiąganie celów treningowych. Budowa masy mięśniowej jest priorytetem wielu trenujących osób, a kreatyna jednym z pierwszych suplementów, po które sięgają, by przyspieszyć proces rozwoju tkanki mięśniowej. Warto zastanowić się, czy jabłczan kreatyny nie będzie najlepszym rozwiązaniem prowadzącym do wymarzonej sylwetki.

Dostępne formy kreatyny

Jabłczan i inne formy kreatyny - dział, w którym znajdziemy różnego rodzaju pojedyncze formy kreatyny, z których wyróżniamy:

  • jabłczan kreatyny - alternatywna forma kreatyny, w tym wypadku działanie kreatyny polega na łączeniu się komórki kreatyny z dwoma, bądź trzema cząsteczkami kwasu jabłkowego,
  • orotan kreatyny - kolejna odmiana kreatyny, gdzie jej cząsteczka połączona jest z kwasem orotowym; kwas ten maksymalizuje stężenie karnozyny w mięśniach,
  • chlorowodorek kreatyny - zdecydowanie najlepsza forma kreatyny - poziom wchłanialności jest o 70% lepszy niż w przypadku zwykłej kreatyny. Stosowanie kreatyny może być cykliczne (4-6 tygodnie stosowania, tyle samo przerwy), ale może być również ciągłe (dlaczego rezygnować z efektów, skoro są naprawdę dobre). Działania kreatyny nie da się jednocześnie określić, gdyż wszystko zależy od osoby trenującej.

Sprawdź też Ranking kreatyn.

Działanie jabłczanu kreatyny

Jabłczan kreatyny swoim działaniem nieco przypominać może monohydrat. Odpowiada on za transport adenozynotrifosforanu do mięśni, gdzie następuje jego wymiana w fosfokreatynę. Suplementacja tą formą kreatyny przynosi korzystne rezultaty podczas pracy nad budowaniem masy mięśniowej, a także poprawą siły i wytrzymałości mięśni.

Połączenie kwasy jabłkowego i kreatyny charakteryzuje się wysoką rozpuszczalnością. Substancja jest znacznie lepiej przyswajana przez organizm niż popularny monohydrat. To stabilna forma kreatyny o złożonej budowie, która może być stosowana długotrwale. Warto dodać, że zawarty w odżywce kwas jabłkowy bardzo dobrze oddziałuje na perystaltykę jelit i bierze udział w cyklu kwasów trikarboksylowych (TCA).

Dla kogo jabłczan kreatyny?

Głównym celem stosowania kreatyny przez sportowców jest zwiększenie wytrzymałości i siły, a także szybszy przyrost masy mięśniowej bez wyraźnego przybierania na wadze. Jednak warto pamiętać, że istnieje kilka rodzajów kreatyny, które w różny sposób wchłaniają się i oddziaływują na organizm. Z tego powodu wybór konkretnej odżywki będzie zależy od celu treningowego.

Jabłczan kreatyny polecany jest osobom będącym w pierwszej fazie redukcyjnej, a także sportowcom zaawansowanym, którzy wykonują treningi wytrzymałościowe. Bardzo dobrze się sprawdza u biegaczy czy triathlonistów. Wszystko za sprawą tego, że w odróżnieniu od monohydratu, jabłczan kreatyny poprawia wytrzymałość i jednocześnie nie wzmaga retencji wody w organizmie.

Jabłczan kreatyny - jak dawkować?

Z wielu przeprowadzonych badań wynika, że przyjmowanie jabłczanu kreatyny w ilości od 3 do 5 gramów na dobę przynosi najlepsze rezultaty. Zaleca się spożywanie odżywki do śniadania w dni nietreningowe, a w pozostałe dni - porcję tuż po wysiłku. Zaawansowani sportowcy, którzy wykonują więcej niż jeden trening w ciągu dnia, mogą potrzebować znacznie większej dawki kreatyny. Ta dochodzić może nawet do kilkunastu gramów na dobę. Taką suplementację warto jednak omówić ze specjalistą, który dobierze odpowiednią wartość odżywki do wykonywanego planu treningowego oraz celu.

Jabłczan kreatyny dostępny jest w formie kapsułek oraz proszku. Druga forma jest bardzo popularna ze względu na dobrą rozpuszczalność w wodzie. Środek można rozpuścić w wodzie, ulubionym napoju, a nawet w filiżance kawy. Warto jednak mieć na uwadze, że kreatyny nie należy przyjmować na czczo, gdyż może ona działać drażniąco na jelita oraz żołądek.

Seria
Pokaż tylko
Marka
Wariant
Cena
-
Usuń wszystkie filtry
pixel