Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Zdolności motoryczne

zdolności motoryczne

Motoryczność jest całokształtem zdolności ruchowych człowieka. Zdolności motoryczne zależą między innymi od płci, wieku i predyspozycji danej osoby. Jakie są rodzaje zdolności motorycznych? Jakie ćwiczenia warto wykonywać? Sprawdź!

Aktywność fizyczna jest niezwykle ważna, jeśli chcesz cieszyć się dobrym zdrowiem. Każdy trening przybliża Cię do osiągnięcia swojego celu, pomaga nie tylko w kształtowaniu sylwetki, ale także poprawie ogólnej kondycji i sprawności organizmu. Sport jest narzędziem do osiągania celów, ale może także stanowić odskocznię od codzienności i dawać szansę na odprężenie po ciężkim dniu. Zapominasz o wszystkich obowiązkach związanych z pracą i domem, skupisz się wyłącznie na poprawie sylwetki, sprawności, a w konsekwencji także zdrowia.

Czym są zdolności motoryczne człowieka?

Motoryczność jest bardzo szerokim pojęciem, które dotyczy wszelkich zdolności ruchowych człowieka. Podstawowy podział motoryczności jest następujący:

  • Motoryczność sportowa – na ten rodzaj składają się wszelkie działania sportowe, których celem jest poprawa sprawności.
  • Motoryczność produkcyjna – to wszelkie działania, których celem jest wytworzenie dóbr materialnych, to pojęcie związane jest z pracą.
  • Motoryczność impresyjna – to mowa niewerbalna, czyli różne gesty i mimika.

Biorąc pod uwagę motoryczność sportową, każda osoba, które zależy na zdrowiu i kształtowaniu sylwetki, powinna rozwijać poszczególne rodzaje zdolności motorycznych.

rodzaje zdolności motorycznych

Rodzaje zdolności motorycznych

Zastanawiasz się, jakie są rodzaje zdolności motorycznych? Nie da się zaprzeczyć, że poszczególne zdolności motoryczne wykorzystywane są przez człowieka właściwie przez całe życie, nie tylko podczas treningu, ale także w życiu codziennym. Wyróżnia się następujące rodzaje zdolności motorycznych:

  • Siła – mówiąc prostym językiem, siła jest zdolnością do pokonywania oporów zewnętrznych za pomocą wysiłku mięśni.
  • Szybkość – zdolność do wykonywania określonych ruchów, w jak najkrótszym czasie. Warto podkreślić, że ta cecha jest w dużym stopniu uwarunkowana genetycznie.
  • Wytrzymałość – jest umiejętnością podejmowania intensywnego długotrwałego wysiłku bez spadku efektywności. Inaczej mówiąc, to odporność organizmu na zmęczenie.
  • Moc – wyraża ilość wykonanej pracy w danej jednostce czasu.
  • Gibkość – to ruchomość ciała w poszczególnych stawach.
  • Koordynacja ruchowa – zdolność do wykonywania złożonych przestrzennie i czasowo ruchów. Inaczej mówiąc, to prawidłowa współpraca poszczególnych części ciała.
  • Zwinność – wykonywanie określonego ruchu w sposób płynny i szybki.

Każda z tych zdolności jest niezwykle ważna dla ogólnej sprawności organizmu, a także zdrowia i dobrego samopoczucia.

Co wpływa na rozwój zdolności motorycznych?

Na rozwój poszczególnych zdolności motorycznych człowieka wpływa wiele czynników. Przede wszystkim bardzo ważny jest aktualny stan zdrowia danej osoby, jej predyspozycje i możliwości. Dotychczasowy tryb życia i waga również determinują tempo rozwoju zdolności motorycznych. Nie bez znaczenia jest też typ budowy ciała, niektóre osoby mają lepsze predyspozycje do rozwoju gibkości czy szybkości. Inne ważne czynniki to nastawienie psychiczne i wpływ otoczenia. Jeśli zadbasz o odpowiednią aktywność fizyczną, możesz również wspomóc swój organizm suplementami diety. Wiele z nich może pomóc Ci uzyskać szybsze rezultaty.

ćwiczenia kształtujące zdolności motoryczne

Ćwiczenia kształtujące zdolności motoryczne

Zdolności motoryczne kształtowane są właściwie podczas każdej aktywności fizycznej. Trening siłowy pomaga między innymi w kształtowaniu siły, gibkość możesz poprawić na zajęciach jogi lub stretchingu. Z kolei wszelkie gry zespołowe pomogą Ci w poprawie zwinności. Poza tym aktywność fizyczna taka jak bieganie, pływanie i jazda na rolkach również będą wpływały na poprawę zdolności motorycznych, ale także dostarczą Ci wiele zabawy i radości.

Aktywność fizyczna to bardzo ważny element życia każdego człowieka. Nie da się zaprzeczyć, że sport to zdrowie, a sprawność fizyczna jest bardzo ważna na każdym etapie życia człowieka.

Data publikacji:

Data publikacji:

Polecane

UNIVERSAL Animal Flex - 44pack

UNIVERSAL Animal Flex - 44pack

228,19 zł39800 pkt.
HIRO.LAB Pro Flex - 400g

HIRO.LAB Pro Flex - 400g

69,00 zł13800 pkt.
0,17 zł / g
pixel