Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Zakwaszenie organizmu

ZAKWASZENIE ORGANIZMU

Kolejny dość ważny, ale i można powiedzieć kontrowersyjny temat, który możemy godzinami zgłębiać w cyfrowych lekturach. Nie mniej jednak, wszędzie trzeba zachować zdrowy rozsądek, czytać ze zrozumieniem, a przede wszystkim nie diagnozować i nie leczyć się samemu.

W ZDROWYM USTROJU CZŁOWIEKA PANUJE RÓWNOWAGA KWASOWO-ZASADOWA. POSZCZEGÓLNE PRODUKTY SPOŻYWCZE POWODUJĄ ZAKWASZENIE ORGANIZMU LUB WZROST PH.

Produkty zakwaszające, które można spotkać w klasycznej diecie to: białko (mięso, ryby, jaja, skorupiaki i sery), przetworzona mąka i jej wyroby, cukier i wyroby z cukru. Niektóre produkty pomimo kwaśnego smaku, po strawieniu mają działanie zasadowe (np. cytryna). Działanie zasadowe posiada większość warzyw i owoców.

ZACHWIANIE RÓWNOWAGI KWASOWO-ZASADOWEJ TO WYNIK POJAWIENIA SIĘ KWAŚNYCH RESZTEK PRZEMIANY MATERII, Z KTÓRYCH NEUTRALIZOWANIEM I WYDALANIEM ORGANIZM SOBIE NIE RADZI.

Ze względu na to, że dużo produktów przemiany materii to kwasy, to nawet w warunkach fizjologicznych istnieje raczej preferencja do zakwaszania organizmu. Waga zakwaszenia dla organizmu jest duża, gdyż już nawet niewielkie odchylenia od normy powodują poważne zaburzenia w procesach przemiany materii, czyli otwierają drogę różnego rodzaju zarazkom, bakteriom i wirusom, sprzyjają fermentacji pokarmu, powstawaniu drożdży, grzybów i pleśni, które posiłkują się naszym pożywieniem. Kwasy motywują starzenie się tkanek, zmarszczki, bóle i opuchnięcia, gdy ustrój zatrzymuje wodę, aby je rozcieńczyć i zapobiec zniszczeniom. Komórki rakowe dynamicznie rozwijają się w kwaśnym środowisku, podczas gdy zdrowe komórki giną. Zakwaszenie sprzyjające jest rozwojowi poważnych chorób, takich jak: nadciśnienie, miażdżyca, cukrzyca, osteoporoza, nowotwory, zmiany zwyrodnieniowe stawów, nadwaga, a także może być przyczyną wielu dolegliwości: ogólnego zmęczenia, braku koncentracji, zaburzeń snu, napięć nerwowych, depresji, częstych infekcji, zaparć, łamliwości paznokci i wypadania włosów. Określa się, że w Europie nawet ponad 85% ludności cierpi z powodu zakwaszenia organizmu.

Skutki zakwaszenia ludzkiego organizmu to:

  • nadmiar śluzu
  • napięcie nerwowe
  • reumatyzm
  • problemy układu pokarmowego i oddechowego.

Równowagę kwasowo-zasadową można możemy zachować dzięki odpowiedniej diecie (nawet w proporcjach 70% pokarm zasadotwórczy, 30% pokarm kwasotwórczy). Ponad to codziennie można wspomagać się organicznym octem jabłkowym lub sokiem z cytryny.

W początkowym stadium zakwaszenia objawy nie są bardzo intensywne. Mogą przybierać formę wysypek, bólów głowy, alergii, przeziębień i problemów z zatokami. Osłabiony ustrój zaczyna tracić odporność, co doprowadza do zaburzeń pracy tarczycy, nadnerczy, wątroby. Szczególnie istotny dla oceny stopnia zakwaszenia organizmu jest stan tkanek łącznych, kolor i stan skóry oraz kolor języka. Informacją, że doszło do nadmiernego zakwaszenia organizmu, może być podwyższony poziom kwasu moczowego we krwi oraz obniżone pH moczu. U zdrowej osoby mocz powinien być odczynu lekko kwaśnego, u wegetarian może być obojętny. Pomiar wartości pH płynów ustrojowych nie mówi nam faktycznego stanu kwasowo-zasadowego całego organizmu. Obrazuje nam jedynie stan, jaki jest w danej chwili w danym płynie.

Warto zachować zdrowy rozsądek i pamiętać że stałą i naturalną tendencją metabolizmu i wszystkich przemian ustrojowych z tym związanych jest zakwaszenie organizmu. Leczenie tego nie jest konieczne, ale jeśli owo naturalne zakwaszanie pogłębiamy nieodpowiednim trybem życia i sposobem odżywiania się, zaczynamy na co dzień odczuwać u siebie nieprzyjemne objawy zakwaszonego organizmu. Lepiej więc postawić na zmianę nawyków na te lepsze i zdrowsze dla nas.

Podobno w zdrowym ciele, zdrowy duch i ja się z tym zgadzam, tylko jak być zdrowym, jak wszystko co spożywamy, czym oddychamy i co pozwala nam przeżyć nie jest do końca czyste, zdrowe czy spełniające określone normy. Nie każdy mieszka w górach, w lesie, nie każdy je warzywa, mięso i owoce ze swoich upraw i niestety nie każdy ma czas i możliwości, aby systematycznie trenować.

Data publikacji:

Polecane

EXTRIFIT Gluta Pure - 300g

EXTRIFIT Gluta Pure - 300g

69,00 zł13800 pkt.
0,23 zł / g
Oszczędzasz2,50 zł
NOW Betaine HCI 648mg - 120vcaps ( Betaina HCL )
pixel