Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Testosteron – jakie jest prawdziwe oblicze tego hormonu?

Testosteron ? jakie jest prawdziwe oblicze tego hormonu? Czy tylko wpływa na agresję i powoduje ,że z mężczyzny wychodzi ?zwierzę?? A może ma też bardziej przyjazne, pozytywne oblicze? Odpowiedź na to pytanie ? oraz w jaki sposób zadbać o odpowiedni poziom tego hormonu w organizmie uzyskacie w naszym najnowszym artykule!

 

Testosteron jest hormonem, o którym każdy z nas słyszał. Każdy mężczyzna, który zaczyna przygodę ze sportem wie doskonale, że ma on niezwykły wpływ na wszelkiego rodzaju procesy zachodzące w organizmie. W dzisiejszym artykule postaramy się Wam przybliżyć przyjazne oblicza tego hormonu.
Przede wszystkim, testosteron jest ważny dla przyrostu tkanki mięśniowej. Jest tak z wielu powodów. Pierwszym ? i wydaje się ? najważniejszym ? jest zwiększenie syntezy białek.
Ponadto testosteron zwiększa aktywność czynników mających kluczowy wpływ na wzrost, takich jak hormon wzrostu czy IGF-1. Dzięki testosteronowi dochodzi tu do translacji informacji w komórkach i pojawia się synteza białek, a co bardzo ważne - równocześnie występuje spadek katabolizmu. Dzieje się tak, ponieważ cząsteczki tego hormonu ?zajmują? miejsca receptorowe kortyzolu i blokują je.

W ramach systemu hormonalnego, głównym źródłem produkcji testosteronu są jądra. Nadnercza , umieszczone nad każdą z nerek, są drugim źródłem tego hormonu . Testosteron ma fundamentalne znaczenie dla ludzkiego funkcjonowania w wielu dziedzinach- wpływa na rozwój wszystkich pierwotnych i wtórnych cech płciowych u mężczyzn, w tym ich funkcji seksualnych a także takich jak cech jak barwa głosu czy wzrost włosów na ciele . Ogólne uznaje się, że prędkość i jakość wzrostu tkanki mięśniowej u mężczyzn zależy od testosteronu, ale także dalszy rozwój i utrzymywanie masy i siły mięśni . Odpowiedni poziom testosteronu jest niezbędny do tworzenia i zachowania struktury kości i gęstości kości . Testosteron przyczynia się do skutecznej aktywności mózgu , w tym uczenia się i umiejętności pamięci ? zatem nie tylko aspekty wyglądu oraz siły, ale także pełne zaplecze ze strony układu nerwowego pozostaje pod wpływem tego pozornie niewinnego hormonu!
Ostatnie badania nad działaniem testosteronu na organizm wykazały, że jego odpowiedni poziom w organizmie przyczynia się także do szybkiego spalania tłuszczu.
Co ciekawe również, bardzo często ten hormon opisywany jest przez mężczyzn jako hormon mający wpływ na odczuwanie wysokiej samooceny. Badania wykazały także, że poziom testosteronu u mężczyzn zadowolonych z własnego poziomu życia jest o wiele wyższy niż u mężczyzn dręczonych przez kompleksy!
Co się jednak dzieje, gdy w organizmie mężczyzny jest za mało testosteronu, lub jego poziom z jakiegoś powodu spada? Objawy takiego stanu to uczucie zmęczenia, brak radości życia, bezsenność, nerwowość, zaburzenia potencji, niechęć. Podobnie jak u kobiet, które przestają produkować żeńskie hormony, tak tutaj, na dłuższą metę wystąpić może osteoporoza (kruchość kości), zanik mięśni i przyrost tkanki tłuszczowej. Niestety, z racji iż hormon ten swoje główne działanie ma na szeroko pojętą ?męskość? występować także mogą silne zaburzenia potencji.
W organizmie zdrowego mężczyzny poziom testosteronu podlega naturalnym wahaniom. Ale jak w sposób bezpieczni i naturalny można podnieść poziom tego hormonu tak, by móc czerpać z jego wszelkiego dobrodziejstwa bez obciążania organizmu? Otóż okazuje się, że są na to skuteczne metody dzięki różnego rodzaju stymulantom nazywanym potocznie boosterom testosteronu.

Na samym początku chcieliśmy przedstawić te substancje, które najczęściej wykorzystywane są w tego typu preparatach. Jako pierwszy chcieliśmy omówić ekstrakt z Tribulusa, który dzięki udowodnionej skuteczności na całym świecie zdobywa coraz silniejsze uznanie.
Co to tak naprawdę jest? Jest to substancja wyekstrahowana z rośliny nazywanej buzdygankiem ziemnym i zwyczajowo standaryzowana na 50% zawartość wyselekcjonowanych saponin glikozydowych ? które są odpowiedzialne za podnoszenie endogennego testosteronu w organizmie. Glikozydy te działają zazwyczaj na dwa sposoby ? pierwszy z nich polega na zwiększaniu uwalniania stymulantów przysadki mózgowej z podwzgórza, oraz na produkcję substancji odpowiedzialnych za produkcję androgenów przez korę nadnerczy. Drugi sposób oddziaływania to najprościej ujmując bezpośrednie połączenie się z tymi samymi receptorami z którymi łączy się testosteron i tym samym wywierania działania anaboliczno ? androgennego. Ponadto ekstrakt z buzdyganka ziemnego ma wpływ na zwiększenie poziomu innego hormonu, jakim jest luteina (LH), która z kolei jest hormonem odgrywającym bezpośrednią rolę w regulowaniu produkcji testosteronu.


Jednym z preparatów zawierających ekstrakt z buzdyganka ziemnego jest IRON HORSE - IRON TEST.
Preparat ten wyróżnia się na tle innych swoim niezwykle zaawansowanym składem, ponieważ poza tribulusem zawiera także inne ekstrakty takie jak z pestek dyni, czy korzenia pokrzywy Urtica, które działają synergicznie (to znaczy jeden ekstrakt wzmacnia i zwielokrotnia działanie drugiego) a także cynk, magnez i witaminę B6, które są nieodzowne przy stymulacji endogennego testosteronu.
Tak bogaty skład gwarantuje skuteczność oraz odczuwalność efektów w bardzo szybkim czasie, a zwiększona produkcja testosteronu pozwala osiągać zdecydowanie lepsze wyniki sportowe.

Jak widać, Tribulus Terrestris jest stosowany w celu przyspieszenia przyrostu mięśni, zwiększenia popędu seksualnego, spowolnienia starzenia, ustabilizowania ciśnienia tętniczego, zmniejszenia przerostu prostaty, gdyż w sposób niezwykle naturalny i bezpieczny wspomaga produkcję testosteronu. Ekstrakt ten ? i to w dodatku bardzo skoncentrowany ? bo aż na 90% saponin - możemy spotkać także w innym ? godnym zauważenia suplemencie - 4+ NUTRITION ? TESTO+. Suplement ten, poza wspominanym ekstraktem z buzdyganka, cynkiem i witaminą B6 ma w swoim składzie ekstrakt z zioła Maca, który ma istotny wpływ na potencję oraz zdolności seksualne, poprzez zwiększenie wytrzymałości zarówno na fizycznej, jak i psychicznej płaszczyźnie.
Ciekawostką jest, że niektórzy badacze nie są przekonani czy poziom testosteronu podnoszony poprzez roślinne stymulanty zwiększa wytrzymałość i ogólną wydolność. Jednak argumentem na rozważenie stosowania tych preparatów niech będzie fakt, że w przeciwieństwie do pobudzenia przez preparaty zawierające pobudzacze w stylu kofeiny czy guaraniny, stymulacja preparatami podnoszącymi poziom testosteronu endogennego nie jest tylko chwilowym, doraźnym działaniem, ale rozłożona jest w czasie i wywołuje długotrwały i znacznie skuteczniejszy efekt na mięśnie i na cały organizm.


Ale nie tylko ekstrakt z buzdyganka może wspomóc organizm w produkcji tego ?męskiego? hormonu. Otóż okazuje się, że połączenie niektórych minerałów i witamin może również przynieść wymierne efekty. I tak właśnie działa połączenie cynku, magnezu oraz witaminy B6 w precyzyjnie dobranych proporcjach nazywane ZMA. ZMA ma wpływ nie tylko na zwiększenie wydzielania endogennego testosteronu, wspomnianego wcześniej już insulinopodobnego czynnika wzrostu ? IGF ? 1 oraz hormonu wzrostu. Taką kombinację tych substancji znajdziemy w 4+ NUTRITION ? ZMA+. Dzięki temu preparatowi nie tylko zwiększymy swoje zdolności sportowe, ale także podniesiemy jakość życia seksualnego oraz polepszymy regenerację, dzięki wpływowi na jakość snu.Jako ostatni czynnik zwiększający poziom testosteronu w organizmie chcieliśmy omówić DAA. Pod tym tajemniczym skrótem kryje się niebiałkowy aminokwas - kwas D-asparaginowy. Ten endogenny aminokwas produkowany jest w procesach fizjologicznych zachodzących w podwzgórzu, przysadce mózgowej oraz jądrach. DAA podobnie jak saponiny działa poprzez dwa szlaki ? pobudza przysadkę mózgową do produkcji hormonu pobudzającego jądra do produkcji testosteronu. Drugi szlak bezpośrednio wpływa na proces steroidogenezy, w którym z cholesterolu wytwarzane są hormony steroidowe . Zatem bez przesady możemy powiedzieć, że DAA ma bardzo istotny wpływ na gospodarkę hormonalną organizmu, a w szczególności na gospodarkę testosteronem.
DAA możemy znaleźć w 4+ NUTRITION ? DAA+. Preparat ten zwiększa poziom aktywnego testosteronu, potęgując tym samym anaboliczny efekt wywołany treningiem. Dzięki zawartości DAA w całkowicie bezpieczny i efektywny sposób stymuluje produkcję ?męskiego? hormonu, powodując nasilenie syntezy protein i hipertrofię włókien mięśniowych.
Jak widać jest wiele metod, które w sposób bezpieczny i nieinwazyjny dla organizmy pomogą nam podnieść poziom hormonu, który trochę przeraża, trochę fascynuje, a już na pewno owiany jest chyba największą ilością mitów i nieprawdziwych przekonań. Pamiętajmy zatem, że testosteron, mimo iż ma budowę steroidową, występuje w naszym organizmie w sposób naturalny, a jego niedobory mogą prowadzić do bardzo wielu przykrych konsekwencji. Natomiast podniesienie endogennego ? czyli wewnątrzustrojowego testosteronu ma udowodnioną skuteczność w poprawie wyników sportowych, a także w polepszeniu jakości życia seksualnego i ogólnego samopoczucia.
--- Artykuł przygotowany został przez Panią Olimpię Przyjemską

Olimpia Przyjemska - Dietetyk sportowy. Doktorant Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu z zakresu toksykologii, z wykształcenia Fizjolog. Autorka licznych artykułów z zakresu zdrowego odżywiania oraz zasad wspomagania suplementacyjnego, publikowanych na łamach ogólnopolskich pism sportowych. Ekspert ds. odżywiania w zakresie nadwagi, otyłości i zaburzeń żywienia związanych z dysfunkcjami metabolicznymi. Ponadto specjalizuje się w projektowaniu i wdrażaniu zaawansowanych planów żywieniowo-suplementacyjnych w sporcie wyczynowym i amatorskim zarówno na etapie przygotowań jak również startów w zawodach.

 

Data publikacji:

Polecane

4+ NUTRITION ZMA+ - 120caps

4+ NUTRITION ZMA+ - 120caps

49,00 zł9800 pkt.
UNIVERSAL Animal Stak - 21pack

UNIVERSAL Animal Stak - 21pack

268,99 zł52018 pkt.
Oszczędzasz1,90 zł
IRON HORSE Gold Test - 90caps

IRON HORSE Gold Test - 90caps

99,00 zł97,10 zł23800 pkt.
1,08 zł / szt.
Oszczędzasz10,00 zł
GASPARI NUTRITION Tribulus - 90caps

GASPARI NUTRITION Tribulus - 90caps

69,00 zł59,00 zł11800 pkt.
pixel