Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Suplementy spalające tłuszcz

suplementy spalające tłuszcz

Termin “fat burner” jest używany do określenia suplementów diety, które w opinii producenta mają dynamicznie zwiększyć metabolizm tłuszczów lub wydatek energetyczny. Ewentualnie środki te upośledzają wchłanianie tłuszczu, zwiększają utratę wagi i utlenianie tłuszczu podczas ćwiczeń lub w jakiś sposób powodują długotrwałe adaptacje wspomagające utlenianie tłuszczów.

Spis treści:

Często suplementy te zawierają szereg składników, z których każdy ma własny, odrębny mechanizm działania i nieraz twierdzi się, że połączenie tych substancji będzie miało dużo silniejsze działanie. Lista środków, które mają zwiększać lub poprawiać metabolizm tłuszczów, jest długa; najpopularniejsze suplementy to kofeina, L-karnityna, zielona herbata, sprzężony kwas linolowy (CLA), forskolina, chrom, johimba, glukomannon i ketony malinowe.

termogeneza i lipoliza

Czym jest termogeneza

Często w pojęciu tej kategorii suplementów pojawia się słowo termogeneza. Czym ona jest? Termogeneza to proces metaboliczny, podczas którego organizm zużywa kalorie, aby wytworzyć ciepło. Kilka czynników wywołuje termogenezę w organizmie. Należą do nich ćwiczenia, dieta, głód i temperatura otoczenia. Termogeneza odpowiednio wykorzystana przez trenującego może sprzyjać utracie wagi, ponieważ zwiększa spalanie kalorii w organizmie. Ale aby wywołać utratę wagi, suplementy wspomagające termogenezę muszą być poparte przez dietę niskokaloryczną i regularną aktywność fizyczna.

Czym jest lipoliza

Drugim pojeciem, jakie się pojawia przy wyborze suplementów spalających tłuszczu, jest lipoliza. To podział lipidów i polega na hydrolizie triglicerydów do glicerolu i wolnych kwasów tłuszczowych. Lipolizę wywołują hormony: glukagon, adrenalina, norepinefryna, grelina, hormon wzrostu, testosteron i kortyzol. Podczas tego procesu wolne kwasy tłuszczowe są uwalniane do krwiobiegu i krążą po całym organizmie. Lipolizę można zdefiniować jako proces rozkładania zmagazynowanych trójglicerydów (lub trójglicerydów we krwi w pożywieniu, które właśnie zjedliśmy) na dwa główne składniki: glicerol i kwasy tłuszczowe.

jaki spalacz wybrać

Jaki spalacz tłuszczu wybrać?

Pomyśl o wyborze suplementu spalającego tłuszcz jako o „wiśni na torcie". Powiedzmy, że dieta to 70%, ćwiczenia to 20%, a spalacze tłuszczu to ostatnie 10%, ostatnia broń. Dlatego spalacze tłuszczu nie działają najlepiej, gdy są niewłaściwie używane. Zwykle dzieje się tak, ponieważ ludzie nie biorą pod uwagę następujących czterech podstawowych pojęć dotyczących skutecznego stosowania spalacza tłuszczu w celu utraty wagi. Jeśli zastosujesz się do tego, kolejny spalacz tłuszczu, w który zainwestujesz, może pomóc ci przyciąć tłuszcz i ujawnić ciało, nad którym ciężko pracowałeś.

Jednym z największych błędów, jakie popełnia wiele osób, jest myślenie, że mogą po prostu przyjmować suplement wspomagający utratę tkanki tłuszczowej, a wyniki odchudzania i tak się pojawia. Uważają, że spalacz tłuszczu jest cudownym rozwiązaniem, którego szukali dotychczas. Trzymanie się diety ograniczającej kalorie to prawdopodobnie najważniejszy element. Jeśli potrafisz to zrobić i pozostać z tym konsekwentnym, wykonałeś większość pracy. Reszta to ćwiczenia, czas, a dodatkowe 10% można uzyskać właśnie dzięki suplementowi odchudzającemu. Spalacze tłuszczu mogą pomóc w zwiększeniu utraty tkanki tłuszczowej, ale będą to robić tylko wtedy, gdy zastosowana zostanie odpowiednia dieta.

Redukcja wagi ze spalaczami tłuszczu

Suplementy mogą zwiększyć energię do treningów, pomóc ograniczyć apetyt, wspomagać wykorzystanie tłuszczu jako energii, a nawet zwiększyć metabolizm i temperaturę wewnętrzną, dzięki czemu spalasz więcej kalorii w ciągu dnia. Ale jeśli weźmiesz spalacz tłuszczu, a następnie zjesz niezdrowe jedzenie, takie jak hamburgery, pizza, curry, słodkie przekąski i napoje, nie zauważysz utraty wagi w ogóle. Przyjrzyj się uważnie swojej diecie i określ, czy pasuje ona do Twojego celu związanego z utratą zbędnej wagi. Aby stracić tłuszcz i wydobyć sportową sylwetkę, musisz jeść mniej kalorii, niż wynosi Twoje zapotrzebowanie (odejmujesz około 150-200 kcla dziennie). Poza tym organizm powinien otrzymywać dużo białka, ważne jest również trzymanie się innych zdrowych nawyków żywieniowych.

Dietę uzupełniamy wolno trawiącym węglowodanami (chyba że wybierasz Keto), tłuszczami i świeżymi warzywami. Kiedy czujesz się pewnie co do swojej diety i kontrolujesz swoje nawyki żywieniowe, możesz zacząć stosować suplementację spalającą tłuszcz. Spójrz na swoje oczekiwania realistycznie - niektórzy uważają, że jeśli używają spalacza tłuszczu, powinni być w stanie stopić kilogramy tłuszczu każdego tygodnia. Niestety, ale tak nie będzie.

Jeśli próbujesz stracić tłuszcz, łykanie "magicznych" tabletek, nawet w nadmiarze, nie wystarczy. Po prostu nie ma żadnych bezpiecznych, naturalnych związków „spalających tłuszcz” na tyle silnych, aby same w sobie spowodowały znaczącą redukcję wagi. W rzeczywistości nawet silne, nielegalne środki nie przyniosą tak spektakularnych efektów, jeśli dieta będzie zła.

Podstawowa termodynamika mówi, że aby schudnąć, musisz spalić więcej kalorii, niż zużywasz.

Odpowiednia dieta, a stosowanie spalaczy

Często widzimy ludzi, którzy chodzą na siłownię nawet codziennie, ale ich dieta jest beznadziejna, więc zwykle nie tracą na wadze. Dodają coraz więcej cardio, a to powoduje coraz więcej stresu i kortyzolu we krwi. Więc waga wcale nie spada lub tracimy mięśnie, a nie tłuszcz. Więc aktywność na siłowni nie może zastąpić diety. Chociaż tempo utraty tkanki tłuszczowej można zwiększyć, nie stracisz 5 kg w ciągu tygodnia tylko dlatego, że używasz super suplementu. Pamiętaj: bardziej realistyczne, ale zrównoważone tempo utraty tłuszczu wynosi od 400 g do 1 kg tygodniowo dla przeciętnych, zdrowych osób. Możesz podnieść ten wynik do 1500 g tygodniowo, ale nie jest to trwałe. W końcu Twoje ciało osiągnie plateau, a utrata tłuszczu spowolni.

Jeśli schudniesz zbyt szybko (z suplementem lub bez), możesz tracić cenną masę mięśniową. A jeśli nie chcesz wyglądać jak bezkształtny wieszak, powinieneś przemyśleć swój plan utraty tłuszczu. Spalacze tłuszczu zostały zaprojektowane specjalnie po to, aby zapewnić odpowiednie dawki różnych składników wspomagających utratę tłuszczu. Nie znaczy to jednak, że im więcej składników weźmiesz, tym więcej wyników zobaczysz. Podobnie jak w przypadku większości suplementów, przyjmowanie większych dawek niż zalecane nie zwiększa skuteczności preparatu. Nie trać pieniędzy i postępuj zgodnie z instrukcjami na opakowaniu.

składniki spalaczy tłuszczy

Najpopularniejsze składniki spalaczy

Kofeina w spalaczach

Jeśli nie możesz rozpocząć dnia bez filiżanki kawy i wypijasz kolejne 3 lub 4 w ciągu dnia, uważaj przy wyborze stymulującego suplementu. Większość spalaczy tłuszczu zawiera kofeinę lub substancję podobną do kofeiny, która jest stymulantem. Jeśli chcesz zażyć pobudzający spalacz tłuszczu, obserwuj całkowite spożycie kofeiny w ciągu dnia. Jeśli mieszasz spalacze tłuszczu z kilkoma filiżankami kawy lub jakimkolwiek innym napojem zawierającym kofeinę, możesz naprawdę szybko zniwelować pozytywne skutki przyjmowania suplementu - szybciej odczujesz zmęczenie i trudniej odzyskasz siły po treningach.

Jeszcze jedna uwaga, tłuszcz nie jest „spalany”, lecz utleniany! Ciało potrzebuje tlenu do utleniania tłuszczu, dlatego wielu kulturystów często wybierało powolny, stały trening cardio, ponieważ podczas niego dostarczają odpowiednią ilość tlenu, aby utlenić tłuszcz.

Zielona herbata w spalaczach tłuszczu

Jako składnik suplementów zielona herbata jest chwalona za jej naturalną zdolność wspomagania organizmu w utracie tłuszczu. Aktywnym składnikiem zielonej herbaty, który powoduje utratę tłuszczu, są katechiny. Katechiny to przeciwutleniacze, które, jak stwierdzono, pomagają organizmowi spalać tłuszcz brzuszny i poprawiają poziom trójglicerydów.

Ekstrakt z zielonej herbaty jest jedną z bardziej naturalnych opcji, jeśli chodzi o przyspieszenie metabolizmu. Zawierając polifenole pochodzenia roślinnego, działa zwiększając zdolność wątroby do przetwarzania tłuszczu. Liście zielonej herbaty są bogate w związki chemiczne zwane „katechinami”, które odpowiadają za wiele zdrowotnych właściwości napoju. Katechiny osiągają to poprzez blokowanie enzymu, który rozkłada adrenalinę i noradrenalinę, które są związkami chemicznymi, które mobilizują zapasy tłuszczu i zwiększają podstawową przemianę materii. Zahamowanie tego enzymu pozwala tym chemikaliom spalającym tłuszcz pozostawać we krwi przez dłuższy czas, co zwiększa ilość traconego tłuszczu.

L-karnityna w spalaczach tłuszczu

Karnityna odgrywa kluczową rolę w mobilizacji tkanki tłuszczowej jako paliwa dla organizmu. Z tego powodu stał się popularny jako suplement diety. Teoria jest taka, że im więcej L-karnityny możesz spożyć, tym więcej tłuszczu spali twoje ciało, ponieważ L-karnityna transportuje kwasy tłuszczowe do mitochondriów, gdzie kwasy tłuszczowe są utleniane jako paliwo, a zatem poziom L-karnityny w organizmie jest krok określający stawkę w tym procesie.

Sportowcom podoba się ta teoria, ponieważ większe użycie tłuszczu jako paliwa oszczędziłoby cenne węglowodany, zwiększając wytrzymałość tlenową.

L-tyrozyna i dopamina

L-tyrozyna to aminokwas, który w organizmie jest wykorzystywany do tworzenia neuroprzekaźników adrenaliny i noradrenaliny. Oprócz tego tyrozyna jest również wykorzystywana w organizmie do tworzenia dopaminy. I ostatnia warstwa, która jest korzystna dla celów utraty tłuszczu, tyrozyna jest wykorzystywana przez organizm do wytwarzania hormonów tarczycy t3 i t4, które są niezbędne dla metabolizmu. Wraz ze wzrostem adrenaliny i noradrenaliny wzrasta również tętno i temperatura ciała. Z tym wzrostem wiąże się większe zużycie kalorii i oczywiście chcesz, aby ta reakcja wystąpiła - to podstawa działania wszystkich związków termogenicznych. Odgrywa również rolę w zmniejszaniu apetytu.

Kiedy wzrasta poziom dopaminy, masz lepsze samopoczucie, a hormony stresu są również zmniejszone. Pozwoli ci to nie tylko być w lepszym nastroju i trenować z większym skupieniem i klarownością, ale także będziesz w stanie lepiej zregenerować się po treningu. I ostatnia korzyść ze stosowania l-tyrozyny, wykorzystanie przez tarczycę do tworzenia t3 i t4, ma ogromne znaczenie we wspomaganiu utraty tłuszczu. Kiedy stosujesz dietę (i im dłużej to robisz), produkcja t3 w organizmie może zostać znacznie zmniejszona. Zwiększenie produkcji hormonów t3 podczas redukcji wydaje się dobrym pomysłem. Również badania wykazały, że włączenie tyrozyny do stosu spalającego tłuszcz może w dużym stopniu zwiększyć utratę tłuszczu.

Różni ludzie różnie reagują na dany suplement. Wszyscy jesteśmy wyjątkowi, a niektóre mechanizmy działania tych spalaczy tłuszczu mogą nie być odpowiednie dla naszego organizmu. Niektóre suplementy działają lepiej niż inne, warto więc sprawdzić, który ze spalaczy jest najlepszy w naszym przypadku.


Data publikacji:

Polecane

pixel