Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

STARZENIE SIĘ MÓZGU

STARZENIE SIĘ MÓZGU

Mózg jako jeden z nielicznych organów w naszym ciele stawia jeszcze wiele pytań bez odpowiedzi. Sama budowa mózgu i odpowiedzialność określonych sfer nie jest jeszcze stuprocentowo sprecyzowana, nie mówiąc dalej o głębszych rozmyślaniach związanych np. z wyrzutem neuroprzekaźników i przemiany impulsów na obraz czy też świadomość.

NASZE CIAŁO STARZEJE SIĘ. NA TEN MOMENT STARZEJĄ SIĘ Z NIM WSZYSTKIE ORGANY OBECNE W NASZYM ORGANIZMIE. SAM PROCES STARZENIA POSTRZEGANY JEST JAKO TEMAT TABU, A JEŻELI JEST WRZUCONY NA FORUM - CZUĆ W NIM PRESJĘ, OBAWĘ I OGÓLNIE NIEZROZUMIENIE, CO NIE POWINNO DZIWIĆ.

MÓZG NASZ ZAPROGRAMOWANY JEST NA POCZUCIE BEZPIECZEŃSTWA I PEWNOŚCI W ZWIĄZKU Z SYTUACJAMI I ZDARZENIAMI, KTÓRE SĄ NAM ZNANE. SAM PROCES STARZENIA STAJE SIĘ POZNANY NA ETAPIE SAMEGO STARZENIA, NIE DA SIĘ GO POZNAĆ I PRZEWIDZIEĆ. NIKT NIGDY SIĘ NIE ZESTARZAŁ I NIE STAŁ ZNÓW MŁODY.

CO NA TO BADANIA ?

Na przestrzeni lat powstało wiele badań. Jeszcze do niedawna wierzono, że nasz mózg starzeje się zaraz po 24 roku życia. Badania, które pojawiły się w 2016 dały nadzieję na to, że tak nie jest. Sam proces starzenia mózgu jest sprawą dość indywidualną.

Dzięki w/w badaniom naukowcom udało się obalić wiele mitów związanych z funkcjonowaniem mózgu i wiekiem. Do najistotniejszych odkryć należy plastyczność mózgu, która powoduje, że niezależnie od wieku, mózg nasz cały czas podlega przemianom pod wpływem nabywanych doświadczeń. Mitem dotychczas głoszonym jest również fakt, że każdego dnia tracimy tysiące neuronów. Uczeni już dzisiaj wiedzą, że mózg traci z wiekiem stosunkowo niewiele neuronów, zaś obszary mózgu, w których dochodzi do utraty komórek nerwowych, są zlokalizowane głęboko w mózgu i zawierają neurony dostarczające ważne neuroprzekaźniki do innych jego części.

RUCH A MŁODY MÓZG

Okazuje się dodatkowo, że w procesie demencji mózgu bardzo ważną rolę odgrywa to, jak traktujemy siebie i swoje ciało, jak przeżywamy dzień po dniu. Istotnymi czynnikami mającymi wpływ na działanie mózgu są ćwiczenia fizyczne, wzmożony wysiłek intelektualny, dieta, kontakty społeczne i towarzyskie, to jak radzimy sobie ze stresem, oraz jak widzimy świat wokół nas i siebie samych. Jak mówi naukowiec James McCaugh – „Możemy sprawić, aby nasz mózg działał lepiej wyłącznie poprzez gromadzenie większej ilości wiedzy, co zwiększa liczbę sieci połączeń nerwowych w mózgu”. „Mądrość, którą zdobywamy w trakcie życia, może kompensować pewne stopniowo pojawiające się zaburzenia sprawności”.

Nie jest więc tajemnicą, że ruch, sport i jakiekolwiek inne systematyczne działania związane z naszą motoryką usprawniają też nasz mózg. Nie dość, że usprawniają, ale jeszcze potrafią wydłużyć młodość naszej głowy. Zaczynając od najbardziej prostych i istotnych znaczeń sportu dla naszego mózgu, czyli obniżenia poziomu kortyzolu, co nie jest korzystne ani dla naszej głowy, ani też dla naszych mięśni, idąc w głąb naszej głowy i skupiając się na sprawniejszym przewodzeniu i przekazywaniu impulsów przez neuroprzekaźniki dzięki systematycznemu poruszaniu się.

W MOIM PRZEKONANIU ZAWSZE MUSI ISTNIEĆ RÓWNOWAGA. WPŁYW SPORTU NA MÓZG JEST OCZYWISTY TAK SAMO, JAK TRENING MÓZGU NA NASZ ŚWIADOMY SPORT I SPRAWNE WYKORZYSTANIE NASZEJ MOTORYKI.

Starzenie jest jednak procesem, którego nie jesteśmy w stanie powstrzymać. Na ten moment nauka nie zna odpowiedzi na to, jak zatrzymać ten proces. Ciało razem z mózgiem poddane jest działaniu tego samego zegara czasu. Dlatego tak samo jak o ciało, tak samo o mózg możemy dbać, by jego starzenie odbywało się pod kontrolą i nie niosło za sobą żadnych znaczących odczuć, które miały by wpływ na nasze funkcjonowanie. Zła dieta, alkohol, narkotyki na pewno działają na niekorzyść naszej witalności i młodości mózgu. Nie da się uniknąć wszystkich negatywnych wpływów, ale na pewno da się ograniczyć wiele czynników. Pamiętać należy przed wszystkim o systematycznym uprawianiu sportu, bo jest to jedna z nielicznych tak dobrze działających czynności na nasz mózg.

Data publikacji:

Polecane

pixel