Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Okno anaboliczne - zwiększ swoją masę mięśniową!

Zapewne wielu z Was zastanawiało się nad tym jak prawidłowo wykorzystać potencjał uszczuplonego glikogenu i czy tak naprawdę jest sens jego uzupełniania zaraz po treningu. W najnowszym artykule zajmiemy się oknem anabolicznym, które jest podstawowym kluczem do uzyskania beztłuszczowej masy mięśniowej i powiększenia objętości włókien mięśniowych.

W naszych artykułach opowiadaliśmy o tym jak powinien przebiegać trening, jaka jest prawidłowa suplementacja, a także o tym, co należy jeść, aby zmusić mięśnie do wzrostu.

Skupimy się teraz na czymś bardziej zaawansowanym. Mianowicie odkryjemy czym jest okno anaboliczne i postaramy się zrozumieć zalety z nim związane.

Na sam początek należy jednak sobie zadać pytanie ?
Czym jest okno anaboliczne?


Okno anaboliczne związane jest przede wszystkim z treningami oraz odżywianiem. Najzupełniej w świecie jest to czas, w którym mięśnie chłoną podstawowe składniki budulcowe i energetyczne niczym gąbka.

Nie jest to jednak zbyt długi stan, gdyż trwa od 2 do 3 godzin po wysiłku. Kluczowe są jednak pierwsze godzin, gdyż to właśnie podczas nich dochodzi do najlepszej rozbudowy i regeneracji mięśni.

Czego dostarczać po treningu, żeby wspomóc możliwości anaboliczne organizmu.

Można odpowiedzieć krótko ? mikro oraz makroskładników. Jednakże ta odpowiedź będzie mało wartościowa i tak naprawdę nic nam nie pomoże.

Z całą pewnością należy na sam początek spożyć odpowiednią ilość węglowodanów (prostych, jako że potrzebujemy energii od zaraz), dzięki którym dochodzi do uzupełnienia niedoborów glikogenu.

Dzięki energii nasze mięśnie wrócą do prawidłowego funkcjonowania, jako że dostarczone zostało im bardzo dużo energii, która musi zostać uzupełniona w błyskawicznym tempie.


Co poza tym? Oczywiście niezbędne są aminokwasy oraz białko, które są podstawowym budulcem mięśniowym i wspomagają uzyskanie dodatniego bilansu azotowego.

Po takiej kombinacji makroskładników w odstępie ok. 30 minut należy spożyć posiłek składający się z pełnowartościowego białka oraz węglowodanów wolnowchłanialnych.

Dodatkowo należy uzupełnić bazową o kwasy tłuszczowe nienasycone wspomagające procesy trawienne. Wiele osób nie jest przekonana, co do słuszności stosowania tłuszczy zaraz po treningu, ze względu na spowolnienie czasu wchłaniania, jednakże pamiętajcie, że podstawowe składniki już zostały uzupełnione, a okno anaboliczne trwa.

Dlatego też trzeba jak najbardziej wykorzystać jego potencjał i dostarczyć możliwie jak najdłużej i jak najwięcej aminokwasów.

Pamiętajcie, że niewykorzystywanie możliwości, jakie daje nam okno anaboliczne, przekłada się wzrost poziomu kortyzolu, a co za tym idzie ryzyko katabolizmu.

Poprzez to organizm zamiast zwiększać swoją masę mięśniową będzie nieustannie nieodżywiony. Skutkiem tego z całą pewnością będzie obolałość mięśniowa, spadek wydajności i utrata masy mięśniowej. Bazową do uzupełnienia makroskładników okna anabolicznego będą zarówno aminokwasy rozgałęzione, proste, białka, jak i węglowodany.

.
Data publikacji:

Polecane

7 NUTRITION BCAA 100% - 500g

7 NUTRITION BCAA 100% - 500g

93,09 zł16478 pkt.
0,19 zł / g
IRON HORSE BCAA PLUS - 400g

IRON HORSE BCAA PLUS - 400g

79,87 zł18218 pkt.
0,20 zł / g
pixel