Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Motywacja

MOTYWACJA

Motywacja – pewien stan gotowości do podjęcia określonego działania, wzbudzony potrzebą psychologicznych i fizjologicznych procesów, określający podłoże zachowań i ich zmian. Wewnętrzny stan człowieka.

MOTYWACJA JEST JEDNĄ Z NAJBARDZIEJ POŻĄDANYCH CECH ŻYCIOWYCH. PRZEKŁADA SIĘ NA ŻYCIE CODZIENNE, PRACĘ, SZKOŁĘ, TRENING I KAŻDY INNY ASPEKT, W KTÓRYM POTRZEBA CZEGOŚ WIĘCEJ NIŻ UTRZYMANIE NORMY. PODTRZYMANIE PROCESU MOTYWACJI UWARUNKOWANE JEST POPRZEZ STAŁY BODZIEC, KTÓRY JEST MOTYWEM. MOTYW TEN MA PROWADZIĆ DO OKREŚLONEGO CELU.

Wzrost motywacji może wynikać ze wzrostu, do pewnego poziomu, prawdopodobieństwa sukcesu lub porażki w działaniu mającym na celu osiągnięcie wyniku. Motywacja będzie posiadała maksymalne natężenie tylko wtedy, gdy prawdopodobieństwo sukcesu i porażki będzie równe. Poziom motywacji zależy też od wysiłku i ryzyka związanego z określoną czynnością. Początkowy wzrost wysiłku i ryzyka winduje motywację jednostki, przy ich dalszym wzroście proces ten osiąga optymalny poziom, następnie maleje aż do wartości ujemnych.

MOTYWACJĘ MOŻNA SKLASYFIKOWAĆ NA DWA RODZAJE:

  • Wewnętrzna – aktywizacja następuje, kiedy człowiek dąży do zaspokojenia swoich potrzeb
    Motywacja wewnętrzna – chęć do podejmowania i kontynuowania działania ze względu na jego treść. Główną cechą określającą motywację wewnętrzną jest ciekawość; czynnikami motywującymi są właściwości będące wynikiem wzajemnego porównywania bodźców docierających do jednostki aktualnie, bądź zakodowanych w strukturach pamięciowych: wieloznaczność, niewyraźność, nowość, złożoność, dziwność i niezgodność.
  • Zewnętrzna – polega na wzbudzeniu potrzeb przez stosowanie kar i nagród, informowaniu o możliwościach zawartych w różnego rodzaju sytuacjach i manipulowaniu tymi możliwościami
    Motywacja zewnętrzna – chęć do podejmowania i kontynuowania działań ze względu na pewne konsekwencje, do których one prowadzą (uzyskanie nagrody lub innej uchwytnej korzyści), związana z uczuciem, że przyczyna i kontrola działania ma charakter zewnętrzny i nie jest zależna od jednostki

CELE

Jest to absolutna podstawa. Wyznaczanie celów kierunkuje Twój umysł na ich osiągnięcie. Zanim zaczniesz coś robić, dokładnie zastanów się nad tym, co chcesz osiągnąć. O wiele łatwiej być zmotywowanym, gdy wiesz, jaki ma być efekt Twojego działania. Jakie cele wyznaczać? Niech będą one bardzo ambitne – im większy cel, tym większe pobudzenie dla Twojego umysłu.

Oczywiście nie powinny być zupełnie abstrakcyjne i niemożliwe do spełnienia, ale pozwól sobie na odrobinę fantazji. Bardzo szybko zauważysz, że wyznaczanie naprawdę ambitnych celów znacznie zwiększa Twoją efektywność. Jeśli Twoje ustalone cele wydają Ci się za duże - nie zmieniaj ich, po prostu podziel je na mniejsze, zastanów się nad poszczególnymi elementami większego celu.

Musisz Mieć Cele !!!

Najlepiej będzie je wszystkie wypisać. Jeśli chcesz po prostu się nauczyć materiału na egzamin, to zapisz to na kartce. Jeśli zaś zapragniesz nadać sobie ogólny kierunek swoich działań, możesz wykonać następujące ćwiczenie: na kartce A4 narysuj cztery duże okręgi (dwa okręgi w dwóch rzędach, niech zajmują całą kartkę). Następnie w ostatnim okręgu wypisz lub narysuj symbolami wszystko, co chcesz osiągnąć w całym swoim całym życiu. Zastanów się, jak chcesz, aby wyglądało Twoje życie w przyszłości.

W przedostatnim okręgu uczyń to samo, tylko że dla całego przyszłego roku. Pomyśl, co chcesz osiągnąć w trakcie zbliżającego roku. Drugi okrąg to Twoje główne cele na przyszły miesiąc, a pierwszy to cele na jutrzejszy dzień. Jeśli osiągniesz cele z pierwszego okręgu to dużo łatwiej będzie Ci osiągnąć te z drugiego, i tak dalej.

Jest wiele metod i technik na motywacje i osiąganie celu. W Internecie czy w niektórych książkach, które są pozycjami obowiązkowymi, znajdziesz wiele sposobów, które okażą się skuteczne właśnie dla Ciebie. Co najważniejsze, motywacja potrzebuje wytrwałości, a wytrwałość motywacji, spróbuj wzajemnie crossować te cechy, aby osiągnąć swój cel i sukces.

Pamiętajcie - nie rodzimy się z motywacją, ten stan można wypracować, a jego ciągłość jest dostępna dla każdego.

Data publikacji:

Polecane

Oszczędzasz39,38 zł
HIMALAYA Ashvagandha - 60caps

HIMALAYA Ashvagandha - 60caps

49,00 zł9,62 zł1858 pkt.
SWANSON Epic Pro 25-Strain Probiotic - 30vcaps

SWANSON Epic Pro 25-Strain Probiotic - 30vcaps

59,95 zł13738 pkt.
2,00 zł / szt.
pixel