Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Kiedy widać efekty odchudzania?

kiedy widać efekty odchudzania

Odchudzanie to cel wielu osób. Kobiety marzą o smukłej i zgrabne sylwetce, a mężczyźni o silnym i umięśnionym ciele. Redukcja masy ciała może przybliżyć Cię do osiągnięcia wymarzonej sylwetki. Na czym polega odchudzanie? Kiedy widać efekty? Sprawdź!


Spis treści:

Jeśli Twoim głównym celem jest utrata kilku zbędnych kilogramów, musisz wiedzieć, że odchudzanie to proces. Niestety nie osiągniesz pożądanych efektów w kilka dni. Najważniejsza jest konsekwencja w podejmowanych działaniach i cierpliwość. Bez tych dwóch elementów po prostu nie uda Ci się osiągnąć wyznaczonego celu. Wiele osób popełnia podstawowy błąd, będąc na redukcji – oczekuje natychmiastowych efektów. Jeśli chcesz osiągnąć zamierzony cel, a następnie utrzymać efekty, redukcja powinna być przeprowadzona w zdrowy sposób. Głodówki i różne restrykcyjne diety to gotowy przepis na porażkę. Na czym polega redukcja? Kiedy się ważyć? Kiedy widać efekty odchudzania? Na te i wiele innych pytań znajdziesz odpowiedź w dalszej części artykułu.

Redukcja masy ciała – na czym polega?

Prawidłowo przeprowadzona redukcja polega na spożywaniu mniejszej ilości kalorii, niż wynosi Twoje dzienne zapotrzebowanie. To tak zwany deficyt kaloryczny. Jest on jedynym sposobem na utratę zbędnych kilogramów. Nie ma żadnej magicznej tabletki, cudownej diety odchudzającej, czy prostego sposobu, który sprawi, że bez wysiłku uzyskasz piękną sylwetkę. Podstawą jest właśnie deficyt kaloryczny. Na początku należy obliczyć CPM, czyli całkowitą przemianę materii. Wzory do obliczenia tego wskaźnika uwzględniają między innymi aktualną wagę, wzrost, płeć i aktywność. Od uzyskanej wartości należy odjąć 150-200 kalorii, aby uzyskać deficyt kaloryczny i stopniowo tracić zbędne kilogramy. Najlepiej zaczynać od ucinania małych ilości kalorii, a następnie obserwować swój organizm.

Oblicz swoje zapotrzebowanie kaloryczne z naszym kalkulatorem

jak często się ważyć na diecie

Czy waga powinna być wyznacznikiem sukcesu?

Wiele osób nadmierną uwagę przykuwa do cyferek na wadze. Otóż najważniejszym czynnikiem powinno być odbicie w lustrze i to, czy jesteśmy zdrowi i czujemy się ze sobą dobrze. Utrata kilku kilogramów jest celem wielu osób. Jednak nie wszyscy zdają sobie sprawę, że gdy widzą mniejszą liczbę na wadze, wcale nie musi to oznaczać utraty tłuszczu. W pierwszych dniach redukcji będzie to głównie woda. Redukcja tłuszczu to powolny proces, który wymaga cierpliwości i dużego zaangażowania. Jest jeszcze jeden aspekt, który może wpływać na to, że waga nie będzie spadać. Jeśli zaczynasz się zdrowo odżywiać, utrzymujesz deficyt kaloryczny, a do tego regularnie ćwiczysz siłowo, może się okazać, że tracisz tłuszcz i zyskujesz nieco masy mięśniowej. Taka możliwość występuje szczególnie u osób, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z siłownią.

W związku z tym waga nie powinna być jedynym wyznacznikiem sukcesu w odchudzaniu. Jeśli planujesz redukcję, przede wszystkim zrób pomiary obwodów ciała. Jeśli chodzi o ważenie, wykonuj je raz w miesiącu, w przypadku kobiet w tym samym dniu cyklu miesiączkowego. Jednym ze świetnych sposobów jest również ważenie się codziennie przez tydzień i obliczenie średniej. Takie pomiary należy wykonywać co miesiąc. Oczywiście w przypadku ważenia należy być na czczo.

Pamiętaj, że prawidłowo przeprowadzona redukcja nie polega na głodzeniu się i niszczeniu organizmu. To odpowiednie połączenie zbilansowanej diety i aktywności fizycznej. Odchudzanie to powolny proces, do którego trzeba podejść w sposób racjonalny. To czas na budowanie i utrwalenie prawidłowych nawyków, które staną się Twoim stylem życia. To zmiany na lata, a nie na chwilę. Po zakończeniu redukcji należy stopniowo zwiększać liczbę kalorii w zależności o kolejnego celu. Nie można odchudzać się całe życie. Jednak zdrowy styl życia i prawidłowe nawyki żywieniowe powinny zostać z Tobą już na zawsze. W ten sposób utrzymasz osiągnięte efekty.

efekty odchudzania

Odchudzanie – kiedy widać efekty?

Przebieg procesu redukcji i jego długość to bardzo indywidualna kwestia. W przypadku odchudzania przeprowadzonego w zdrowy sposób pierwsze efekty z pewnością można zobaczyć już po 4 tygodniach! Szacuje się, że tygodniowo można schudnąć od 0,5 do 1 kg. Jednak utrata 1 kg tygodniowo to już spore wyzwanie i jeśli nie masz dużej nadwagi, nie licz na takie efekty. Tempo utraty kilogramów będzie zależało między innymi od Twojej wyjściowej wagi. Jeśli masz do zrzucenia jedynie 5 kg, przygotuj się na to, że waga będzie spadała wolno. Monitoruj postępy, wykonując pomiary obwodów ciała i ważąc się raz w miesiącu. Świetny sposobem jest także wykonywanie zdjęć. To właśnie na fotografiach najlepiej widać, jak zmienia się ciało.

Pamiętaj, że odchudzanie to nie wyścig, a powolny proces, któremu ma towarzyszyć zmiana codziennych nawyków. Przestań wierzyć w magiczne sposoby i diety, które sprawią, że schudniesz 5 kg w 7 dni. W ten sposób możesz jedynie zniszczyć swój organizm, a utracone kilogramy wrócą jak bumerang. Konsekwencja i duża dawka cierpliwości to przepis na sukces w odchudzaniu.

Data publikacji:


Data publikacji:

Polecane

pixel