Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Jak ćwiczyć z AB Wheel?

AB wheel - kółko do ćwiczeń

AB Wheel, czyli kółko do ćwiczenia mięśni brzucha, to proste akcesorium, z którym można wykonać kompleksowy trening wzmacniający górne partie ciała. Efekty ćwiczeń z tym akcesorium sportowym są spektakularne, jednak wymagają odpowiedniej techniki i właściwego przygotowania.

Spis treści

Koło do ćwiczeń wygląda niepozornie, jednak zdecydowanie nie jest to sprzęt dla początkujących. Angażuje wiele mięśni ciała jednocześnie i – szczególnie na początku – wymaga dużej wytrzymałości, wytrwałości i cierpliwości.

AB wheel - jakie mięśnie rozwija

Kółko do ćwiczeń - na jakie mięśnie działa?

Kółko do ćwiczeń brzucha, inaczej określane jako kółko treningowe, kółko rehabilitacyjne, czy wałek do ćwiczeń, to rewelacyjny przyrząd wzmacniający mięśnie brzucha, w tym także te głębokie odpowiedzialne za stabilizację. Podczas przetaczania kółka po podłodze pracuje jednak wiele więcej partii. AB Wheel wzmacnia mięśnie posturalne (pleców, ramion oraz brzucha i odcinka lędźwiowo-krzyżowego), które odpowiadają za prawidłową postawę oraz zapobiegają bólom pleców.

Jak prawidłowo wykonać ćwiczenie z AB Wheel?

W ćwiczeniach z AB Wheel bardzo ważna jest prawidłowa technika. Aby uniknąć kontuzji, dokładnie stosuj się do zaleceń. Przed rozpoczęciem uklęknij i oprzyj ręce na uchwytach po bokach koła. Następnie spróbuj pochylić tułów i tocząc koło przed sobą, opuszczaj ciało do ziemi. Pamiętaj, aby utrzymywać napięte mięśnie brzucha i unikaj wygięcia odcinka lędźwiowego. Trzymaj napięte ramiona oraz nie zwieszaj głowy – szyja powinna być przedłużeniem kręgosłupa. Aby uniknąć „zaokrąglania” pleców, nie wykonuj pełnego ruchu. Możesz na początku ćwiczyć przed ścianą lub inną stabilną blokadą, która zapobiega zbyt dalekiemu oddaleniu kółka. W kolejnej części ćwiczenia za pomocą mięśni brzucha podciągnij ciało do pozycji wyjściowej. Staraj się opuszczać i podnosić tułów w stabilny i kontrolowany sposób.

ćwiczenia z kółkiem

Jak ćwiczyć z kółkiem AB Wheel?

Ponieważ już poznaliśmy prawidłową technikę, czas przejść do działania! Jakie ćwiczenia można wykonywać za pomocą AB Wheel? To akcesorium sportowe można wykorzystać do kilku rodzajów aktywności. Najpopularniejsze i najlepsze ćwiczenia z wykorzystaniem AB Wheel to brzuszki. Można wykonać je z pozycji klęku (wykorzystując na przykład matę, która ochroni kolana przed otarciem), natomiast osoby wysokozaawansowane mogą spróbować ćwiczenia z pozycji stojącej.

Aby wykonać łatwiejszą wersję brzuszków z AB Wheel, uklęknij na podłodze, a dłonie oprzyj na uchwytach (ręce w nadgarstkach powinny być proste). Następnie napnij mięśnie brzucha, wyprostuj plecy i odjedź kółkiem najdalej, jak potrafisz – jednak zawsze zatrzymuj się w momencie, kiedy poczujesz maksymalne napięcie mięśni brzucha. Następnie, napinając brzuch i utrzymując proste plecy, powoli wróć do pozycji wyjściowej. Możesz wykonywać bardziej skomplikowane wersje ćwiczeń z kółkiem. Na przykład, ćwiczenie z pozycji deski polega na ustawieniu stóp na uchwytach AB Wheel i podciąganiu kolan do brzucha podczas przetaczania kółka do przodu i do tyłu.

efekty ćwiczeń z AB Wheel

Efekty ćwiczeń z kółkiem treningowym

Regularne włączanie AB Wheel do treningu wzmacnia nie tylko mięśnie brzucha, ale także mięśnie naramienne i plecy. Kółko do ćwiczeń pomaga zachować prawidłową postawę, poprawia stabilizację i równowagę oraz podnosi wytrzymałość. Początkowo aktywności z kółkiem mogą powodować ból pleców, spowodowany nieprawidłową postawą podczas wykonywania ćwiczenia lub niedostateczną siłą mięśni w odcinku lędźwiowo-krzyżowym. Warto jednak zachować motywację i opanować prawidłową technikę tego ćwiczenia, ponieważ jest dobrym sposobem na poradzenie sobie z bólami kręgosłupa i doskonale wzmacnia mięśnie brzucha. Z AB Wheel szybko zbudujesz silną i stabilną sylwetkę.


Data publikacji:
pixel