Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Historia Kennetha Wheelera - Część II - SUŁTAN SYMETRII
Poprzednią część artykułu zakończyłem na roku 1993, kiedy to kariera Flex-a nabierała rozpędu: sześć startów, dwa drugie miejsca i cztery pierwsze?
?niestety, w roku następnym tj. 1994 wspaniałą passę Flexa przerywa tragiczny wypadek samochodowy, który mógł być katastrofalny w skutkach? Mianowicie, Flex mógł zostać sparaliżowanym na całe życie, a nawet mógł zginąć (!). Usłyszał od lekarzy, że ?być może już nigdy nie będzie chodził?. Zdaniem doktorów Flex swe życie zawdzięcza olbrzymiej masie mięśniowej, która ochroniła narządy wewnętrzne. Wielu by się załamało, wielu dałoby sobie spokój, ale nie Flex, ignorując negatywne opinie lekarzy, powraca do kulturystyki. Zrzuciwszy w otchłań zapomnienia ogrom doświadczanego bólu, zaczyna wszystko od początku.
Wbrew zakazom i nakazom lekarzy, zdmuchuje warstwę kurzu ze swojej ławki treningowej, i bynajmniej nie po to, by się na nią patrzeć. Szokując swoją postawą kulturystyczne środowisko, wraca z tarczą. Wraca w wielkim stylu i już w 1995 wygrywa aż trzykrotnie! Niebywale triumfalny powrót po takiej traumie! (Florida Pro, Ironman Pro, South Beach Pro).
W roku 1996 kontynuuje pasmo sukcesów i znów świętuje trzy triumfy (na w sumie sześć startów): Florida Pro, Ironman Pro, Night of Champions. Na Mr Olympia zajmuje miejsce czwarte.W roku 1997 zdobywa ?potrójną koronę? zwycięstw w konkursach Ironman, Arnold Classic i San Jose Classic, udowodniwszy tym samym, że jest jednym z najlepszych zawodowych kulturystów. Wówczas zdobył zaszczytny pseudonim ?Sułtan Symetrii?. Arnold Schwarzenegger powiedział wówczas o nim: ?Flex jest jednym z najlepszych kulturystów wszechczasów. 
Uznaję go za niezwykłego sportowca. Jest zwycięzcą? (org.: ?Flex is one of the best bodybuilders of all time?I?ve found him to be an extraordinary athlete. He is a winner? ? nawiasem mówiąc, te słowa Arnolda znalazły się na froncie okładki książki Flexa!)  Warto tu zaznaczyć, że Flex jest wielkim fanem Arnolda Schwarzeneggera. Arnold był zawsze dla niego  wielką inspiracją i motywacją.
Flex marzy o tym, by jeszcze w tym roku, 1997, zdetronizować Doriana Yatesa i odebrać mu statuetkę Sandowa. Niestety, okrutny los postanowił znów mocno go doświadczyć. Flex został napadnięty podczas próby kradzieży jego samochodu. W prawdzie udało mu się odpędzić złoczyńców, ale został raniony w ramię, na tyle poważnie, że musiał odstąpić od przygotowań. Wiele osób podawało tą historię w wątpliwości, toteż poirytowany Flex wystąpił podczas gali Mr Olympia objaśniając, że odniesione przez niego obrażenia wymagały dwóch wizyt w szpitalu, natomiast utrzymywanie konsekwencji dietetycznej i treningowej wymaganej do uczestnictwa w zawodach ? mogło przeszkodzić w rekonwalescencji. Zapowiedział wówczas, że w 1998 roku weźmie udział w IronMan Pro, Arnold Classic, San Jose Classic i Mr Olympia i że wygra wszystkie te zawody.


Bez większych problemów zwyciężył w rozpoczynających sezon 1998 zawodach IronMan i Arnold Classic. Zawody San Jose Classic nie odbyły się ? pozostała tylko Olympia. W tegorocznej Olympii zrezygnował z udziału Dorian Yates (zwycięzca sześciu wcześniejszych). Faworytów było kilku. Kevin Levrone, Nasser El Sonbaty, Shawn Ray, no i Flex. Ronnie Coleman, będąc dziewiątym na Mr Olympia 1997, nie był postrzegany jako zagrożenie. Już przed zawodami wszyscy przyznawali Flexowi pierwsze miejsce. Niestety, zajął miejsce drugie, a statuetkę sprzed nosa zgarnął mu Ronnie Coleman ? nowy król Olympii, niepodzielnie rządzący przez osiem sezonów z rzędu. Aby dodać tej historii pikanterii, należy wspomnieć, że to właśnie Flex w pewnym sensie ?wybudował? Colemana. Pomógł mu w metamorfozie w Big Rona, tego którego znamy od roku 1998. Załatwił Ronnie?mu kontakt z dietetykiem, Chadem Nichollsem (ciekawostką jest fakt, iż Chad pracował również m.in. z Mike?iem Tysonem). Flex mówi, że nigdy nawet nie śniło mu się, że Ronnie będzie tak zawziętym rywalem, ostatecznie pogrzebał marzenia Flexa o zwycięstwie w Mr Olympia.
Rok 1999 również przyniósł Flexowi przykre doświadczenia. W wyniku okresowych badań lekarskich okazało się , że cierpi na ogniskowe segmentowe stwardnienie kłębuszków nerkowych. Wywołało to znów sporo szumu i negatywnych opinii, jakoby choroba miała być efektem nadużywania sterydów i diuretyków. Jednakże Flex oznajmił, iż jest to schorzenie dziedziczne. Pod względem startów, nie można powiedzieć, że rok 1999 był zły dla Flexa. Zajął on drugie miejsca w  Grand Prix England, Mr Olympia i World Pro Championships. Niestety był to początek końca jego znakomitej kariery.
W roku 2000 Wheeler wygrał zawody Arnold Classic, Grand Prix Hungary. Startował również w Ironman Pro, gdzie zajął miejsce drugie, a także w Olympii, gdzie w porównaniu do roku poprzedniego spadł na miejsce trzecie. W 2000 Flex został wpisany do Księgi Rekordów Guinnessa, za jego czterokrotne zwycięstwo w Arnold Classic. Również w tym roku Flex zapowiedział koniec kariery i odejście na kulturystyczną emeryturę, tłumacząc że jego chrześcijańska religia nie pozwala mu dalej startować. Prawdziwym powodem były jednak problemy zdrowotne. Pomimo to wciąż startował do roku 2003 włącznie.
W 2002 wystartował tylko raz, na Mr Olympii, tym razem spadając już na miejsce 7.
31. maja 2003 Flex publikuje swoją książkę (Flex Ability, napisaną przy współpracy z Cindy Pearlman pisząca dla New York Timesa i Chicago Sun-Timesa, wydaną przez Hay House Publishing). Książka cieszy się uznaniem w branży, na forach zagranicznych możecie spotkać się z licznymi pozytywnymi opiniami. Książka napisana bez cenzury, odkrywa przed Czytelnikami tajemnice Flexa i otwiera przed nimi bramę do najskrytszych jego sekretów.
Definitywny koniec kariery przychodzi w roku 2003. Flex brał wtedy udział w Ironman Pro Invitational, gdzie zajął trzecie miejsce, tuż za Melvinem Anthonym (drugie) oraz Jayem Cutlerem (pierwsze).  Zawody omalże nie skończyły się dla niego tragicznie, z powodu niesamowicie wysokiego poziomu sodu i niewydolnej nerki.  We wrześniu 2003 choroba zmusza Flexa do transplantacji.

Podczas swojej kariery Flex zyskał miano faceta aroganckiego i nadmiernie pewnego siebie, on jednak wyjaśnia, że to tylko taka postawa, bez której nie poradziłby sobie z trudnym dzieciństwem, poczuciem braku bezpieczeństwa wyniesionym z lat chłopięcych, sławą czy presją otoczenia. Jakim wspaniałym człowiekiem jest, o tym można się przekonać chociażby czytając jego książkę lub spędzając z nim trochę czasu podczas targów suplementów i odżywek w których wciąż uczestniczy. Jest zawsze otwarty i uśmiechnięty, chętny do zdjęć ze swoimi fanami, których cały czas ma wielu w każdym zakątku świata.
Podsumowując informacje zawarte w artykule przedstawiam listę wszystkich sportowych dokonań Flexa Wheelera oraz szczegółowe dane dotyczące jego osoby.

Imię i nazwisko: Kenneth Wheeler
Urodzony: 23.08.1965
Miejsce urodzenia: USA, Fresno (miasto w stanie California, w dolinie San Joaquin, 331 km na południe od San Francisco)
Miejsce zamieszkania: Los Angeles
Wzrost: 178 cm (5 stóp 10 cali)
Waga startowa: 104,3-106,5 kg (230-235 funtów)
Waga po za sezonem: 111,1-115,6 kg (245-255 funtów)
Obwód ramienia: 56 cm (22 cale)
Obwód nogi: 79 cm (31 cali)
Obwód klatki piersiowej: 142 cm (65 cali)
Pseudonimy: ?Flex?, ?Sultan of Symmetry?
Historia startów ? największe sukcesy w najważniejszych zawodach:
Mr. Olympia:
-2 miejsce: 1993, 1998, 1999
-3 miejsce:  2000
-4 miejsce:  1996
-7 miejsce:  2002
Arnold Classic:
-1 miejsce:  1993, 1997, 1998, 2000
-2 miejsce:  1995, 1996
Night of the Champions:
-1 miejsce: 1996
Ironman Pro Invitational:
-1 miejsce: 1993, 1995, 1996, 1997, 1998
-2 miejsce: 2000
-3 miejsce: 2003
Historia startów ? pełna:
1985
-Teen Mr. America ? AAU (kategoria średnia), 1 miejsce
1987
-Rust Wanner , (kategoria średniociężka), 1 miejsce
1989
-California Championships ? NPC (kategoria lekkociężka), 1 miejsce
-Nationals ? NPC (kategoria lekkociężka), 5 miejsce
-Contra Costa ? NPC (kategoria ciężka), 1 miejsce
-Governors Cup ? NPC (kategoria ciężka), 1 miejsce
1990
-Junior Nationals ? NPC (kategoria ciężka), 2 miejsce
1991
-Nationals ? NPC (kategoria ciężka), 2 miejsce
-USA Championships ? NPC (kategoria ciężka), 2 miejsce
1992
-USA Championships ? NPC, 1 miejsce
1993
-Arnold Classic ? IFBB, 1 miejsce
-Grand Prix England ? IFBB, 2 miejsce
-Grand Prix France ? IFBB, 1 miejsce
-Grand Prix Germany ? IFBB, 1 miejsce
-Ironman Pro Invitational ? IFBB, 1 miejsce
-Mr. Olympia ? IFBB, 2 miejsce
1995
-Arnold Classic ? IFBB, 2 miejsce
-Florida Pro Invitational ? IFBB, 1 miejsce
-Grand Prix Spain ? IFBB, 5 miejsce
-Ironman Pro Invitational ? IFBB, 1 miejsce
-Mr. Olympia ? IFBB, 8 miejsce
-South Beach Pro Invitational ? IFBB, 1 miejsce
1996
-Arnold Classic ? IFBB, 2 miejsce
-Canada Pro Cup ? IFBB, 2 miejsce
-Florida Pro Invitational ? IFBB, 1 miejsce
-Ironman Pro Invitational ? IFBB, 1 miejsce
-Night of Champions ? IFBB,  1 miejsce
-Mr. Olympia ? IFBB, 4 miejsce
1997
-Arnold Classic ? IFBB, 1 miejsce
-Ironman Pro Invitational ? IFBB, 1 miejsce
-San Jose Pro Invitational ? IFBB, 1 miejsce
1998
-Arnold Classic ? IFBB, 1 miejsce
-Ironman Pro Invitational ? IFBB, 1 miejsce
-Mr. Olympia ? IFBB, 2 miejsce
1999
-Grand Prix England ? IFBB, 2 miejsce
-Mr. Olympia ? IFBB, 2 miejsce
-World Pro Championships Joe Weider?s ? IFBB, 2 miejsce
2000
-Arnold Classic ? IFBB, 1 miejsce
-Grand Prix Hungary ? IFBB, 1 miejsce
-Ironman Pro Invitational ? IFBB, 2 miejsce
-Mr. Olympia ? IFBB, 3 miejsce
2002
-Mr. Olympia ? IFBB,  7 miejsce
2003
-Ironman Pro Invitational ? IFBB, 3 miejsce

Na tym etapie kończy się sportowa kariera Flexa Wheelera i jednocześnie rozpoczyna droga promotora zdrowego trybu życia opartego na treningu kulturystycznym. Flex angażuje się również w promocję suplementów i odżywek dla sportowców o czym dowiecie się już niebawem z trzeciej i ostatniej części naszego artykułu.
Data publikacji:

Polecane

IRON HORSE Iron Mass - 1000g

IRON HORSE Iron Mass - 1000g

64,49 zł12898 pkt.
0,06 zł / g
BioTech USA Iso Whey Zero - 908g

BioTech USA Iso Whey Zero - 908g

169,00 zł33800 pkt.
0,19 zł / g
MUTANT Mutant Mass - 6800g

MUTANT Mutant Mass - 6800g

289,00 zł57800 pkt.
0,04 zł / g
pixel