Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Gumy vs Ekspandery - porównanie

porównanie gum i ekspandery

Otaczający nas świat strasznie gna do przodu. Często łapiemy się na tym, że brakuje nam czasu, a dobie przydałyby się dodatkowe dwie, trzy godziny, żebyśmy mogli zrobić wszystko, co sobie zaplanowaliśmy. Staramy się oszczędzać chwile gdzie tylko można, szczególnie skracając czas, który chcielibyśmy poświęcić na zainteresowania i hobby. Osobom lubiącym aktywność fizyczną może być ciężko wygospodarować chwilę na podróż na siłownię, trening i powrót do domu, dlatego nie dziwi rosnąca popularność akcesoriów do ćwiczeń. Rynek jest bardzo bogaty w wszelakiego rodzaju gumy, ekspandery i inne drobne sprzęty ułatwiające trening. Czym kierować się w wyborze i który produkt będzie strzałem w dziesiątkę? Oto krótkie porównanie gum do ćwiczeń i ekspanderów.

Krótka charakterystyka gum

Krótka charakterystyka gum

Gumy do treningu, zwane też oporowymi, to gumowy pasek w formie pętli, który możesz rozciągać, dzięki czemu możesz trenować wiele partii mięśni. Gumy do treningu możemy podzielić ze względu na ich rozmiar - power band to długie akcesorium, jego obwód wynosi zazwyczaj około 2 metrów, jednak są też krótsze. Szczególnie popularne wydają się być gumy typu mini band, czyli mniejsze odpowiedniki zwykłych gum power band - ich obwód sięga raczej około 50 centymetrów.

Krótka charakterystyka ekspanderów

Krótka charakterystyka ekspanderów

Ekspander również składa się z gumy, jednak nie ma tak jednolitej struktury jak guma oporowa. Ten rodzaj akcesorium posiada dwa uchwyty lub opaski, które są połączone gumowymi linkami. Linki te można też zazwyczaj odpinać i przypinać według własnego uznania, regulując przy tym opór, jaki stawia sprzęt.

gumy vs ekspandery

Gumy vs Ekspandery

Gumy i ekspandery są do siebie podobne, jednak nie są takie same. Te drobne niuanse znacznie wpływają na uniwersalność sprzętu, ich opór i wygodę użytkowania. Przyjrzyjmy się im bliżej i zestawmy oba te akcesoria w kilku kategoriach.


Zastosowanie

Ekspander posiada uchwyty, które możesz złapać w dłonie lub zaczepić na stopy. Z jednej strony może być to wygodne, jednak z drugiej znacznie ogranicza sposób, w jaki możemy taki ekspander wykorzystać. Gumy z kolei są bardziej uniwersalne, można je zaczepić o wystające elementy, na przykład o klamki albo meble, żeby efektywnie ćwiczyć konkretne partie mięśni.

Zwycięzca: gumy


Opór

Pojedyncza guma ma swój określony opór w danym przedziale. Nie można tego w żaden sposób zmodyfikować. Najlepszym rozwiązaniem w celu zróżnicowania oporu gum jest zakup całego kompletu, który będzie zawierać kilka gum o różnych oporach. Ekspander na tym tle prezentuje się o wiele lepiej. Jak wspomniano wcześniej, większość ekspanderów ma odpinane linki, dzięki czemu można dowolnie modyfikować opór ekspandera do swoich potrzeb.

Zwycięzca: ekspander


Długość

Ekspandery, ze względu na uchwyty, są długie. Nie nadają się pod tym względem do każdego rodzaju ćwiczeń, a dla niskich i drobnych osób mogą być po prostu za duże. Gumy power band również są długie. Gumy typu mini band lepiej nadają się do ćwiczeń konkretnych partii ciała, na przykład pośladków. Są krótkie i każdy może ich bez problemu używać.

Zwycięzca: gumy


Wygoda przechowywania i przenoszenia

Gumy są bardzo giętkie, dzięki czemu z łatwością można zrolować je w rulonik, który zajmuje mało miejsca. Zmieszczą się nawet w kieszeni, nie wspominając już o torbie czy plecaku. Gumy z pewnością nie sprawią kłopotu w przechowywaniu. Ekspander jest nieco większy ze względu na posiadane uchwyty, a linki nie są aż tak giętkie niż cieniutki pasek gumy. Również da się poskładać tak, by nie zajmować wiele miejsca, jednak na pewno zajmie go więcej niż guma oporowa. Zarówno gumy, jak i ekspandery występują w zestawach z woreczkami umożliwiającymi łatwe przechowywanie sprzętu.

Zwycięzca: gumy


Cena

Pojedyncze gumy oporowe są bardzo tanie, ale do pełnego treningu przydałby się jednak zestaw. Zestaw gum i ekspander można znaleźć w zbliżonych cenach, z drobną przewagą gum, które są nieco tańsze niż ekspandery, jednak nieznacznie.

Zwycięzca: remis

gumy vs ekspandery - podsumowanie

Podsumowanie

Zarówno gumy jak i ekspandery mają swoich fanów. Gumy są mniejsze i bardziej uniwersalne, a ekspander jest bardziej skonkretyzowany na wybrane ćwiczenia. Cenowo nie ma między nimi wielkich różnic, więc w wyborze można kierować się wyłącznie kwestią gustu. No więc jak, ekspander, czy gumy oporowe?


Data publikacji:

Polecane

pixel