Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

DOBRA GENETYKA

DOBRA GENETYKA

Zagadnienie genetyki wśród sportów sylwetkowych jest tak samo stare jak same te sporty. Podejmowanie dyskusji na ten temat nie jednokrotnie wzbudzały dość duże emocje, a na forum wrzało od przekomarzania się na ten temat. Wielu z wybitnie dobrze zbudowanych zawodników definiowano zwrotem „dobrej genetyki”, jak gdyby tylko to robiło całą pracę na siłowni.

DOBRA GENETYKA? SAMA GENETYKA NIE POZWOLI CI WEJŚĆ SZCZYTY.

Istnieją setki składowych, które będą miały wpływ, ponieważ nikt nie osiąga sukcesu mając gen, a nie trzymając diety; mając gen, a nie trenując systematycznie; mając gen, a nie suplementując się należycie. Genetyka nie wstanie za ciebie rano, nie przyszykuje jedzenia, nie pójdzie na trening po całym dniu pracy. Odnosząc się do świetnie wypracowanej formy i umniejszając ją tylko i wyłącznie do genetyki na pewno jest mocno krzywdzące dla człowieka który wykonał masę ciężkiej pracy.

BEZ GENETYKI ANI RUSZ

Jeżeli rodzisz się zdrowy i pełnosprawny, rozwijasz się w należyty sposób, to już masz genetykę do tego, aby móc trenować i walczyć o wymarzoną sylwetkę. Istnieje na pewno jakiś niewielki wskaźnik predyspozycji. Wymienić można tutaj kwestie samego układu kostnego, czyli proporcji. Tak, tu możemy mówić o pomocnej dłoni genetyki, gdyż to jej zawdzięczamy w takim momencie to, jakie na starcie mamy np. rozstawienie obojczyków. Lecz rozstaw obojczyków nie zrobi z Ciebie pięknie zdefiniowanego fit modela./p>

PLAN NA SIEBIE

Mógłbym wymienić wiele przykładów zawodników, fit modeli czy innych celebrytów internetu, którzy wyrośli wraz ze swoją dobrą, ale nie nadzwyczajną sylwetką ponad resztę. Dzieje się tak dlatego, że działa tu czynnik planu i pomysłu na siebie. Nie znam nikogo kto robi karierę, jest lubiany i podziwiany, a za razem posiada osobowość gbura, ignoranta i chama.

Ważne jest, aby być kompletnym - kompletnym na poziomie wyglądu i poziomie bycia. Tym samym zachęcam jak zawsze do swojego rozwoju - kiedy rozwijasz ciało, zainteresuj się, aby też rozwijać swoją głowę. Sposób wypowiedzi, mimika, gestykulacja, elastyczność pozwoli być w oczach obserwatorów kompletnym cieleśnie i umysłowo.

MOŻESZ BYĆ DOBRY, ALE NIE NAJLEPSZY

Ciężka praca, systematyka, zaangażowanie i lata treningu - czy to nie wystarczy? W mojej opinii wystarczy. Wystarczy, aby osiągnąć wszystko, co człowiek sobie wymarzy. Nikt nie rodzi się mistrzem. Uważam, że nie ma większej bzdury, jak ograniczanie się do tego, co nam daje genetyka, każdy może być mistrzem swojej dziedziny, nikt nie może nas ograniczać.

GDZIE GENETYKI WYKLUCZYĆ SIĘ NIE DA

W przypadku jak wyżej pisałem rozstawu kości, gęstości kości, budowy sylwetki czy proporcji włókien czerwonych do białych, nie da się oszukać ciała. Te wartości są niebywale ważne, ważne kiedy jesteśmy już na bardzo wysokim poziomie, poziomie master. Kiedy mamy już świetną sylwetkę, ale chcemy radykalnej zmiany. Bardzo dobrym przykładem jest tutaj boks i wagi w boksie. Rzadko kiedy zdarza się, że zawodnik z wagi średniej mierzy się z zawodnikiem naturalnie ciężkim i w jego wadze próbuje wywalczyć tytuł. Nie jest to niemożliwe, ponieważ historia zna takich zawodników jak Mike Tyson, którego warunki tj 181cm i 98 kg wagi pozwalały wygrywać z każdym jednym zawodnikiem z wagi ciężkiej.

GENETYKA A MÓZG

Czy genetyka może ograniczać prace mózgu? Wydawać by się mogło, że podobnie jak w przypadku budowy i pracy nad ciałem, trudno rozmawiać o możliwościach genetyki, jeżeli nawet nie spróbowaliśmy rozwinąć naszego potencjału. Tutaj znów możemy mówić o predyspozycjach jakie miał np. umysł geniusza Alberta Einsteina - pewnie takowe miał, ale czy na pewno? Czy nie zawdzięczał to dużej mierze chęci poznania i motywacji, ciężkiej pracy i innym składowym. Trwają kontrowersyjne badania nad mózgiem Alberta, lecz na ten moment nie dowiedziono niczego nadzwyczajnego w żadnym obszarze jego zwojów mózgowych.

Reasumując jestem przekonany, że nasze możliwości co do pracy nad sobą w każdym obszarze są takie same. Jeżeli otrzymaliśmy od losu zdrowe organy, które w żaden sposób nas nie ograniczają, to mamy szanse być wybitni w każdej dziedzinie jaką sobie wybierzemy.

Data publikacji:

Polecane

pixel