Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Ćwiczenia na ból kręgosłupa lędźwiowego

ćwiczenia na ból kręgosłupa

Ćwiczenia na ból kręgosłupa lędźwiowego mogą pomóc w powrocie do zdrowia i zwiększyć sprawność. Sprawdź, jakie ćwiczenia warto wykonywać!

Ból odcinka lędźwiowego, czyli dolnej części pleców to bardzo częsta dolegliwość, która dotyka osób w różnym wieku. Może wynikać między innymi z nieprawidłowej postawy, otyłości i przeciążenia kręgosłupa, nieprawidłowej techniki wykonywanych ćwiczeń lub braku aktywności fizycznej. Nie da się ukryć, że praca siedząca i brak odpowiedniej dawki ruchu sprzyjają problemom z kręgosłupem. Właśnie dlatego bardzo ważne jest regularne wykonywanie ćwiczeń, których zadaniem jest wzmocnienie mięśni głębokich odpowiadających między innymi za prawidłową postawę. Odpowiednie ćwiczenia na ból kręgosłupa lędźwiowego są w stanie zmniejszyć dolegliwości, które już się pojawiły.

Prawidłowa postawa ciała – dlaczego jest ważna?

Wiele godzin spędzonych przy biurku, brak ruchu i wylegiwanie się na kanapie to czynniki zdecydowanie niesprzyjające zdrowiu i sprawności organizmu. Nieprawidłowa postawa ciała może prowadzić między innymi do bólu pleców, karku, a także głowy. Mięśnie nie pracują tak, jak powinny, co z kolei może prowadzić do częstszych kontuzji. Niestety wiele osób wciąż nie przywiązuje uwagi do kwestii postawy ciała. Pojawiający się ból jest sygnałem od organizmu, że coś jest nie tak i warto się zastanowić nad wprowadzeniem pewnych zmian do swojej codzienności.

odpowiednia technika ćwiczeń

Odpowiednia technika podczas ćwiczeń siłowych

Zastanawiasz się, jak złagodzić ból kręgosłupa lędźwiowego? Jeśli jesteś aktywny fizycznie i ćwiczysz na siłowni, oprócz utrzymywania prawidłowej postawy na co dzień, warto także zadbać o odpowiednią technikę podczas wykonywania ćwiczeń siłowych. To właśnie błędy przy poszczególnych ćwiczeniach bardzo często powodują ból kręgosłupa lędźwiowego. Nauka właściwej techniki jest kluczowa, jeśli nie chcesz zrobić sobie krzywdy. Świetnym rozwiązaniem jest skorzystanie z zajęć z doświadczonym trenerem personalnym, który z pewnością będzie w stanie wszystko dokładnie Ci wytłumaczyć.

Ból kręgosłupa lędźwiowego – nie zwlekaj z wizytą u specjalisty.

Ćwiczenia na kręgosłup lędźwiowy mogą okazać się bardzo pomocne, jeśli chcesz pozbyć się bólu i popracować na swoją sprawnością. Jednak jeśli często odczuwasz nieprzyjemne dolegliwości, koniecznie udaj się na konsultację do lekarza lub fizjoterapeuty. Doświadczony fizjoterapeuta będzie w stanie dobrać indywidualnie odpowiednie ćwiczenia, z kolei lekarz może przepisać leki, które pomogą Ci uporać się z bólem.

najlepsze ćwiczenia na ból kręgosłupa lędźwiowego

Najlepsze ćwiczenia na ból w odcinku lędźwiowym

Chcesz wiedzieć, jakie ćwiczenia na ból kręgosłupa lędźwiowego w domu sprawdzą się najlepiej? Przede wszystkim pamiętaj, aby aktywność fizyczna była regularna. Przy wykonywaniu codziennych czynności staraj się utrzymywać proste plecy, jeśli się po coś schylasz – postaraj się utrzymać proste plecy i zgiąć nogi w stawach kolanowych. To znacznie lepsza pozycja niż zaokrąglone, zgarbione plecy. Nie zapominaj również o rozciąganiu kręgosłupa lędźwiowego.

  1. Pozycja wyjściowa to klęk podparty, kręgosłup ułożony w pozycji neutralnej, brzuch wciągnięty. Kolejny krok to opuszczenie głowy i wykonanie tak zwanego kociego grzbietu – uniesienie środkowej części kręgosłupa.
  2. Pozycja wyjściowa to leżenie na plecach, ręce ułożone wzdłuż tułowia, kolana ugięte, a stopy oparte o podłoże. Następnie ugięte kolana zbliż do klatki piersiowej i przytrzymaj rękami, wykonaj tak zwaną kołyskę.

Jeśli chcesz wykonywać ćwiczenia samodzielnie w domu, mogą przydać Ci się akcesoria treningowe, takie jak na przykład mata do ćwiczeń lub piłki. Ćwiczeń na ból w odcinku lędźwiowym jest wiele, jednak warto wcześniej skonsultować się z fizjoterapeutą, szczególnie jeśli odczuwane dolegliwości są bardzo silne.

Aktywność fizyczna i utrzymywanie prawidłowej postawy ciała to bardzo ważne aspekty codziennego życia. Jeśli chcesz cieszyć się dobrym zdrowiem i samopoczuciem, koniecznie zadbaj o wprowadzenie zdrowych nawyków do swojej codzienności. Bóle kręgosłupa lędźwiowego to bardzo częsta dolegliwość w dzisiejszych czasach, która wynika między innymi z braku ruchu i siedzącej pracy. Postaraj się ćwiczyć regularnie i wzmacniać mięśnie głębokie, które odpowiadają za utrzymanie prawidłowej postawy ciała. Z pewnością takie działania zaprocentują w przyszłości, a Ty będziesz cieszył się dobrym zdrowiem i sprawnością.Data publikacji:

Polecane

pixel