Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Co warto stosować jeśli gram w piłkę nożną.

W piłce nożnej, tak jak w innych rodzajach sportu, zawodnicy coraz częściej  sięgają po suplementy diety, aby pomóc sobie w osiągnięciu celów treningu i w regeneracji. Czego mogą się spodziewać?

Korzyści, które można uzyskać pod warunkiem odpowiedniej diety to:
- zwiększenie adaptacji do treningu
- regeneracja mięśni i redukcja tłuszczu
- poprawa poziomu energii
- zwiększenie regeneracji organizmu między treningiem, co umożliwia cięższe i częstsze trenowanie
- zmniejszenie prawdopodobieństwa kontuzji, przetrenowania lub choroby, co daje mniej przerw w harmonogramie  
- zapewnienie graczom przewagi

Przed dodaniem jakichkolwiek suplementów wspomagających zdrową dietę, należy przeprowadzić dokładne badania. Warto zasięgnąć porady profesjonalnego dietetyka lub lekarza, aby mieć pewność, że dobrze dobierasz produkt. Zawsze jednak należy zadbać o dobrą i zbilansowaną dietę.

Suplementy białkowe

Batony białkowe, suplementy białkowe i kapsułki aminokwasowe są jednymi z najlepiej sprzedających się produktów w branży żywienia sportowego. Dlaczego? Gdyż gracze i entuzjaści  sportu wiedzą, że regeneracja mięśni i wzrost może nastąpić tylko wtedy, gdy spożywają wystarczająco dużo białka. Dobrze zaplanowana dieta powinna zapewniać  wszystkie białka potrzebne do codziennego życia. Warto jednak pomyśleć o suplementacji białka po ciężkich sesjach treningowych. Szczególnie poza sezonem.Redukcja tłuszczu i regeneracja mięśni

Niezależnie od tego, jak poważnie grają w piłkę nożną, to w większości gracze chcą mieć pozytywne efekty wizualne swoich treningów. 90 minut meczu jeden lub dwa razy w tygodniu powinno dać każdemu piłkarzowi prawo do świetnej sylwetki i składu ciała. Nie zawsze tak jest, a niektórzy z nich uważają, że trudno utrzymać dobrą wagę. Gracze, którzy mają problemy z wagą będą próbowali różnych środków, aby temu zaradzić.
W dzisiejszym (ciągle rozwijającym się) sektorze żywieniowym są  ogromne ilości produktów, które obiecują zredukować tłuszcz i jednocześnie budować masę mięśniową. Niewiele z nich spełnia te obietnice. Kilka może nawet odbić się negatywnie na naszym zdrowiu, lub mogą być już zabronione dla sportowców.

A oto niektóre z produktów poprawiających skład ciała i poziom własnego testosteronu:
- HMB
- Siarka
- Chrom
- Chryzyna
- Indolo-3-karbinol
- Saw Palmetto  Poprawienie poziomu energii

Gdy oglądacie mecze, to z pewnością widzicie, że piłkarze muszą grać aktywnie do ostatnich meczu. Co za tym idzie, chcą oni mieć więcej skumulowanej energii. Korzystając z typowych napojów energetycznych, nie osiągniemy zamierzonych korzyści. Na rynku jest kilka produktów, które rzeczywiście  mogą zwiększyć poziom energii gracza.

Głównymi trzema suplementami które spełniają te założenia są:
- L-karnityna
- pirogronian i ryboza ( tutaj zdania specjalistów są podzielone)
- kofeina

Wierzcie lub nie, ale kofeina może zdziałać u piłkarza cuda. Pamiętajmy jednak, że kawa to nie to samo  co czysta kofeina, choć wiele osób stawia tu znak równości. Kofeina jest o wiele skuteczniejsza.Zalety kofeiny

- Zapobieganie niektórym chorobom. Badanie opublikowane w  2011 roku w Critical Reviews Food wykazało, że kofeina  może pomóc w walce z  chorobą Parkinsona, cukrzycą i chorobą Alzheimera.

- Mniej bólu mięśni. Na Uniwersytecie w stanie Illinois przeprowadzono badanie, które wykazało, że kofeina wypita 30 minut przed treningiem piłkarskim, zmniejsza bolesność mięśni u większości trenujących.

- Skupienie. Udowodniono, że kofeina poprawia koncentrację, co pozwala na lepsze skupienie się podczas treningu. Dzięki temu każda sesja treningowa jest wydajna i skuteczna.

- Wzrost wydajności w czasie gry. Różni eksperci sugerują, że kofeina może poprawić wytrzymałość sportową. Jeden z raportów dotyczących medycyny sportowej sugeruje, że sportowcy mogą wykonywać wysiłek dłużej, jeśli suplementują się kofeiną  przed grą. Drugie badanie w brytyjskim raporcie sportowym stwierdziło, że sportowcy, którzy spożywali kofeinę przed biegiem 1500m na bieżni, byli na mecie średnio o 4,2 sekundy szybciej niż ci, którzy nie otrzymali kofeiny.

- Przyspiesza utratę tłuszczu. Jedną z największych korzyści płynących z użycia kofeiny przed treningiem lub meczem, jest jej tendencja do spalania tkanki tłuszczowej. Uważa się, że „zmusza organizm” do używania tłuszczu jako energii w zastępstwie glikogenu. Przyspiesza metabolizm i tłumi apetyt, co oznacza, że nie będziesz jeść poza  swoją zdrową dietą.

Podobnie jest z L- karnityną. Podana w dawce minimalnej 500-800 mg na pusty żołądek (lub na noc) poprawi w krótkim czasie pozyskiwanie energii z tłuszczy u osób z niedoborem tego aminokwasu.

Pamiętaj! Nie spożywaj zbyt dużej ilości kofeiny, ponieważ może to mieć szkodliwy wpływ na zdrowie i sen.Suplementy wzmacniające układ immunologiczny

Gracze, którzy grają  intensywnie mogą narażać się na większe ryzyko zakażeń i chorób. Chodzi o to, że trenując ciężko można wytwarzać duże ilości hormonów stresowych, które zmniejszają zdolność układu odpornościowego do zwalczania infekcji.

Suplementy, które w tym przypadku będą cenne to:
- Cynk
- Siara
- L-glutamina
- Echinacea

Są to skuteczne suplementy, ale powodzenie ich użycia warunkuje odpowiedni wypoczynek i odpowiednią równowagę zapasów węglowodanów w organizmie.
Zdrowe stawy i kości

Przez cały sezon piłkarski  gracz otrzymuje przeciążenia i uderzenia odczuwane na kościach i stawach. Połączenie skoków, sprintów, hamowań i zderzeń może wpłynąć na układ szkieletowy Twojego ciała. To podkreśla znaczenie utrzymania kości i stawów tak zdrowymi, jak to możliwe. Główne witaminy i minerały dla zdrowych kości to  witaminy D3+ K2  i wapń. Także stawy są narażone na ogromne zużycie i przeciążenia.

Główne 3 produkty na rynku, które poprawiają stan  zdrowia stawów to:
- glukozamina
- chondroityna
Preparaty te warto uzupełnić nieodzowną Omegą 3,  lub tranem.

Podsumowując

Musisz zrozumieć, że jesteś odpowiedzialny za swoją karierę i ciało. Wszystko, co spożywasz, musi być zaplanowane i przemyślane - nie ma tu elementu przypadku. Musisz być profesjonalny również poza boiskiem. Najlepsi gracze na świecie zapoczątkowali sztukę suplementacji, regeneracji, zdrowego odżywiania i zdrowego stylu życia.

Mgr Guran Bartosz
Data publikacji:

Polecane

EXTRIFIT Gluta Pure - 300g

EXTRIFIT Gluta Pure - 300g

69,00 zł13800 pkt.
0,23 zł / g
IRON HORSE Glutamine - 400g

IRON HORSE Glutamine - 400g

60,62 zł13978 pkt.
0,15 zł / g
NOW MSM 1000mg - 120vcaps

NOW MSM 1000mg - 120vcaps

44,84 zł9718 pkt.
EXTRIFIT Carni 120000mg Liquid - 1000ml

EXTRIFIT Carni 120000mg Liquid - 1000ml

79,90 zł15980 pkt.
0,08 zł / szt.
Oszczędzasz12,12 zł
IRONFLEX Caffeine 200 - 110tabs.

IRONFLEX Caffeine 200 - 110tabs.

25,90 zł13,78 zł2898 pkt.
pixel