Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Stres

STRES

Warto na początku zacząć od tego, czym jest stres. Stres jest to dynamiczna relacja adaptacyjna jednostki między możliwościami a wymogami sytuacji. Czynniki stresu mogą być umysłowe, fizjologiczne, fizyczne i anatomiczne. Podczas doświadczania stresu w naszym organizmie zaczyna wytwarzać się kortyzol - hormon stresu. W żadnym przypadku ten hormon nie może być zaliczany do korzystnych w naszych zdrowym organizmie. W działaniu na nasz mózg działać będzie w wielu przypadkach paraliżująco, jeżeli mówimy o nadmiernym i długotrwałym stresie, któremu nie możemy sprostać

EFEKTY STRESU

Częstym efektem przewlekłego stresu jest depresja, migrena, stany lękowe, a co za tym idzie niemożność normalnego funkcjonowania. W dzisiejszym świecie nakład obowiązków, z którymi się spotykamy w pracy czy to w życiu codziennym, często przysparza nas o stres. Umiarkowany stres potrafi działać rozwojowo. Mimo że w pierwszym momencie widzimy przysłowiową ścianę, to po pewnym czasie będziemy starali się sprostać. Gdy już oswoimy się z występującą sytuacją, stres zaczyna opadać, a poziom kortyzolu także będzie maleć. Kolejnymi dolegliwościami, które towarzyszą podczas nadmiernego wydzielania kortyzolu jest np. zespół jelita drażliwego. Stres jest przyczyną wielu problemów z układem trawiennym, więc nie warto czekać z jego zwalczaniem. Zespół jelita drażliwego występuje na tle nerwowym, zaburzając prawidłową motorykę jelit. Skutkiem ciągłego i przewlekłego stresu jest także brak odporności. W takim czasie jesteśmy bardziej narażeni na działanie wirusów i bakterii, dlatego tak łatwo dopadają nas choroby i inne infekcje, którym jest łatwo zaatakować osłabiony organizm.

OBJAWY ZEWNĘTRZNE STRESU

Przechodząc na zewnątrz organizmu z naszym problemem, łatwo można dostrzec działanie stresu na przykładzie słabnącej jakości skóry (blady koloryt) czy też przetłuszczających się włosów. Podkrążone oczy z powodu nie wyspania, płytki sen i ciągłe przebudzania nie pozwalają w pełni na regeneracje, a brak regeneracji w dłuższym okresie czasu prowadzi tylko i wyłącznie do rozpadów.

Nie znam nikogo komu udałoby się zrobić formę, będąc ciągle narażonym na stres. Mięśnie w żaden sposób nie są zmotywowane do żadnych procesów podczas wysokiego stresu. Kortyzol powoduje że mięśnie zamykają się na odbiór glukozy tym samym po jakimś czasie rozpoczyna się zjadanie samego siebie, dlatego mówimy że zjada nas stres i tak faktycznie jest. Trzeba tu też wspomnieć o tym, że kortyzol posiada też dolne granice, których nie należy przekraczać. Zbyt mocno zbity kortyzol może spowodować ogólne osłabienie, rozluźnienie, niechęć do życia i wiotkość mięśni, co w dłuższym okresie czasu może być niebezpieczne. Jak już to bywa, zabawy hormonami nie pozostawiałbym sobie samemu chociaż na poziomie delikatnych odchyleń możemy spokojnie regulować poziom stężenia kortyzolu produktami i suplementami powszechnie dostępnymi na rynku. Kwasy omega 3, witamina b6 i glutamina naprawdę są w stanie utrzymać nasz poziom stresu w normie.

WALKA ZE STRESEM

Przechodząc do technik, które też mogą okazać się skuteczne, musimy zagłębić się w sfery swojego umysłu. Mowa tutaj o różnych technikach medytacji, relaksu czy też poznaniu siebie. Często jesteśmy zestresowani, ale tak właściwie nie wiemy dlaczego. Nadmiar pracy, obowiązków itd. Ale co konkretnie wywołuje u nas stres? Warto wtedy po prostu siąść i rozpisać to na kartce, czyli wszystkie czynniki stresujące. Mając mapę naszego kortyzolowego wroga możemy lepiej kontrolować nasze emocje i działający na nas stres. Łatwiej będzie nam spojrzeć na sytuację, w której jesteśmy. Niektóre z pozycji mogą się okazać mniejszą obawą niż w rzeczywistości są, lecz niektóre stresy po prostu musimy zaakceptować. Nauczenie się życia w sytuacji stresowej, z którą i tak nic nie możemy zrobić, może okazać się dla nas jedynym rozwiązaniem, aby ten stres był do opanowania i nie rujnował nas od środka.

Każdy z nas obcuje na co dzień ze stresem, jedni w mniejsze, inni w większej dawce. Czasem to nas motywuje, czasem hamuje, ale nigdy nie jest korzystne, kiedy jesteśmy poniżej lub powyżej normy.

Data publikacji:

Polecane

pixel